Regresné správanie

Príchod nového člena rodiny nemusí byť zo strany prvorodeného až taký bezproblémový. U staršieho dieťa'ta môže dôjsť k tzv. regresii, kedy sa začne správať "ako bábätko". Odrazu vyžaduje asistenciu pri obliekaní, pri jedle, „šušle“, napríklad sa začne aj znovu pocikávať. Čím menej sa mamička pre regresné správanie rozčuľuje, tým rýchlejšie obvykle odznie. Rozhodne by mali pomáhať ostatní členovia rodiny, aby staršie dieťa cítilo, že má dostatok pozornosti.

Dostatok času s prvorodeným

Aj keď vaše novorodeniatko vyžaduje množstvo času a energie, nemalo by to byť na úkor trávenia času so starším. Mamička by mala pravidelne tráviť čas len so starším dieťaťom osamote, aby ju malo pre seba, aj ak by to malo byť napríklad len na sobotné odpoludnie. Vďaka tomu sa bude cítiť milované a jednoduchšie príjme fakt, že má súrodenca.

Byť starší je lepšie

Na to, aby sa starší súrodenec cítil rovnako dôležitý a milovaný ako pred príchodom "nového" člena rodiny, je vhodné vymyslieť mu zaujímavý program. Všetkým je jasné, že na to ako novopečená mamička nebudete mať čas ani energiu, preto do starostlivosti o prvorodeného zapojte viac otecka alebo starých rodičov. Dobré je vymyslieť niečo, čo dieťa zabaví, no pritom to "malý" súrodenec ešte absolvovať nemôže. Tak váš prvorodený potomok uvidí, že byť starší prináša väčšie výhody.

Foto: Shutterstock