Aké vybrať prvé topánočky?

Mäkká obuv pomôže nožičke priľnúť k podlahe a prispieva k rozvoju stabilných kĺbov a flexibilných nožných kôstok, ktoré sú základom pre správny vývoj kostí a svalov vo zvyšku tela, predovšetkým v chrbtici. Vyrovnanosť panvy a rovnosť chrbtice sú závislé od zdravia nôh človeka. Na to treba myslieť pri každom kroku a pri každom obutí. Výskumy ukázali, že deti učiace sa chodiť, našľapujú rovnako ako dospelí, teda kolísavým pohybom od päty k špičke. Detské členky sú stabilné od počiatočných pokusov a nie vratké, ako sa predtým predpokladalo, teda nepotrebujú spevňovaciu obuv. Topánočka by mala čo najmenej tvarovať rastúcu detskú nožičku, tým jej dopraje prirodzený vývoj.

Jednoznačne za capačky?

Voľná pohyblivosť nohy je jedným z aspektov správneho nácviku chôdze a vývoja nohy tak isto ako vnímanie – terénu, materiálu, ktorý máme pod chodidlom, zmien štruktúry, sklonu. Skrátka, musíme cítiť, po čom ideme, aby sme mohli vhodne zareagovať. Tenká podrážka prípadne bosá nožička napomôže lepšej orientácii aj pri malých nerovnostiach terénu. To isté platí tiež o vnímaní teploty (o hygiene nehovoriac).

Keď je noha dlhodobo zovretá v ponožkách a pevných topánkach, odnaučí sa cítiť povrch, ale stráca aj prirodzenú schopnosť termoregulácie. Dostatočný tréning daný striedaním teplôt povrchu a prostredia naštartuje termoreguláciu a noha sa naučí zahriať v prípade nutnosti sama. Spotené nohy v topánkach majú tendenciu k zapareniu a ťažkostiam s pokožkou na nohách, ktoré bývajú urputné a ťažko odstrániteľné. Dieťa obťažujú a neprispievajú ku komfortu pri chôdzi. Preto sa poraďte s pediatrom, prípadne podológom, fyzioterapeutom o voľbe vhodnej obuvi pre potomka, ktorý sa začína púšťať do chôdze. Samozrejme to platí pre prípady, kedy máte obavy, že kvôli vytáčaniu nožičiek či iným náznakom nie je vývoj nožičiek úplne v poriadku.

Ako sa starať o zdravé nožičky detí

Hoci už máte doma malého chodca, nepreháňajte to s tréningom. Na prechádzku alebo na nákupy vždy vozte kočík či nosidielko. Nožička dieťaťa potrebuje k ďalšiemu vývoju a rastu voľnosť pohybu a možnosť precvičovať nožnú svalovinu. Pusťte potomka naboso na trávu či piesok, nechajte ho pobiehať po byte. Chôdza naboso po prírodných povrchoch prospieva nohe i mozgu. Pamätajte, že detská noha rastie, topánka nie. Kontrolujte preto pravidelne (už od prvých topánočiek!), či dieťa z topánky nevyrástlo. U batoliat sa odporúča kontrola 1 x mesačne, u predškolákov a mladších školákov raz za 4 až 5 mesiacov. Pravidlom je, že čím menšie dieťa, tým viac párov topánok. Poškodenie nožičiek nesprávnou veľkosťou hrozí neustále a je nezvratné. Nepodceňujte ani časté prezúvanie. Zabránite tak poteniu nožičiek a zmena tvaru topánok uľaví končatinám. Základom je tiež pravidelná hygiena nôh a tiež včasné a správne zastrihávanie nechtov, nosenie bavlnených ponožiek a pančucháčov. 

Foto: Shutterstock