Mnohé budúce mamičky sa nevedia dočkať okamihu, kedy gynekológ prezradí pohlavie očakávaného bábätka. Viete, v ktorom týždni sa dá rozpoznať? A ako sa môžete aj sama zorientovať v 2D obrázkoch z ultrazvuku? Poradíme vám.

Skutočnosť

„Pohlavie dieťatka sa vyvíja z takzvaného pohlavného hrbolčeka, ktorého tvar sa mení až po dvanástom týždni tehotenstva,“ vysvetľuje gynekologička Radka Gregorová. „Pokiaľ je dieťatko v ideálnej pozícii, môže sa pohlavie poznať už v trinástom týždni. Rodičom sa však obvykle zdôrazňuje, že je nutné pohlavie ešte potvrdiť na budúcom ultrazvuku medzi sedemnástym a dvadsiatym týždňom tehotenstva,“ vraví odborníčka. „Záleží totiž na podmienkach zobrazenia, na polohe a držaní plodu, tiež na obezite tehotnej, množstve plodovej vody, na kvalite ultrazvukového prístroja i na skúsenostiach sonografistu,“  hovorí odborníčka.

„Medzi šestnástym a dvadsiatym týždňom nie sme schopní ultrazvukom určiť pohlavie len vo výnimočných prípadoch, ale stále sa držíme pravidla, že v medicíne nie je nikdy nič stopercentné,“ uvádza lekárka. Zdá sa vám to ako večnosť? Nebojte sa, väčšina nastávajúcich mamičiek pozná svojho maternicového nájomcu už od štvrtého mesiaca, ale po dvadsiatom týždni si môžete byť pohlavím takmer istá.

„Až vtedy totiž možno naozaj zreteľne rozpoznať penis od pyskov ohanbia, ktoré majú tvar kávového zrna. Rodičia potom väčšinou sami dobre poznajú chlapca, keď sa na ultrazvuku pekne ukáže,“ vraví odborníčka. Môže sa však stať, že si váš lekár na definitívne rozhodnutie bude chcieť počkať. Potom vám neostane iné, len sa pokúsiť dešifrovať obrázok z ultrazvuku doma.