Prvých dvanásť mesiacov života vášho dieťatka pripomína adventný kalendár. V každom „okienku“ na vás čaká nejaké prekvapenie v podobe ďalšieho pokroku motorického i psychologického vývoja a z bezradného novorodenca sa pomaly stáva svojhlavý prieskumník. Každý vývoj dieťatka je však individuálny a telíčko vášho bábätka najlepšie vie, kedy čo prebudiť, tak mu verte. Vám postačí, keď budete rámcovo vedieť, čo vás v daných mesiacoch čaká.

Prvé týždne

Spoľahlivým „upokojovadlom“ v tomto veku býva zavinutie do deky a túlenie v náruči. Väčšinu dňa dieťatko zatiaľ prespí a bude sa chcieť kŕmiť zhruba 6 až 10 x denne. Dôležité je pravidelne dávať bábätko niekoľkokrát denne na bruško „pásť koníčky“ a robte to tak až do doby, kedy sa na bruško dokáže pretočiť samo. Táto poloha je základom pre väčšinu zručností prvého roka a je potrebné, aby jej techniku bezchybne zvládlo.

2 mesiace

V druhom mesiaci už postupne dochádza ku koaktivácii (synchronizovanému zapojeniu svalov) a tým k rozvoju balančných schopností. V polohe na chrbte vie dieťatko na základe emócií zdvihnúť krátkodobo nožičky nad podložku. Najväčší pokrok nastáva v sociálnom správaní, kedy už aktívne vyhľadáva očný kontakt a smeje sa, ak na neho prehovoríte. Zvukový prejav je bohatší, teraz už nejde len o plač, začínajú sa objavovať niektoré samohlásky, ktoré bábätko vydáva najčastejšie v polohe na chrbte. Kŕmenie sa zníži na 5 až 6 porcií denne a mierne sa skráti aj doba denného spánku.

3 mesiace

Bábätko si v tomto čase vytvorí pravidelný režim (kŕmenia, spánku i bdenia), čím dopraje väčšiu pohodu a pokoj vám obom. V tomto čase sa už dieťa v polohe na brušku opiera o panvu a lakte a dokáže udržať hlavičku nad podložkou aspoň minútu. Pozícia „koníčka“ by už mala byť stabilná. Kvalita jej vykonania je dôležitejšia než doba, kedy dieťa udrží hlavičku vzpriamenú. V ľahu na chrbte je dieťa symetrické a stabilné, hlavička uvoľnená na pohyb do bokov a ruky pripravené na úchop ľahkej hračky zboku. Vďaka tomu, že sa v mozgu vytvorila telesná schéma, si teraz vie strčiť ručičky do pusy. 

4 mesiace

Na chrbte si dieťatko uvoľnene prezerá obe ručičky a dáva ich cielene do pusy. Nožičky zdvíha vysoko nad podložku a zaujíma sa o dianie v miestnosti. Skúša sa tiež pretáčať na bok. Bábätko sa už hlasito smeje, výska a snaží sa tak o komunikáciu s ostatnými. Pri čakaní na obľúbenú činnosť netrpezlivo krúti ručičkami. Ak sa dieťatko narodilo vlasaté, teraz dochádza k „obmene“ vláskov z pôvodných za nové, môže sa tiež meniť farba očí. Po ukončenom 4. mesiaci je dieťa fyziologicky pripravené k príjmu prvého nemliečneho príkrmu.

5 mesiacov

V tomto mesiaci už dieťa vyžaduje pozornosť, rozoznáva osoby okolo seba. Dochádza k veľkému rozvoju jazykových schopností. Pokiaľ mu to doprajete, zamiluje si hru „na vykukovanie“. V tomto veku sa snaží napodobniť nielen zvuky okolo, ale i výrazy tvárí. V tomto veku už môžete dieťatko na chvíľku nosiť čelom k sebe, nezabudnite však striedať strany, aby nestáčalo hlavičku prevažne stále jedným smerom.

6 mesiacov

Dieťatko chce aktívne poznávať svet, a to všetkými zmyslami. V jednej stabilnej polohe už dlho nevydrží, svoje pozície strieda. Poležiačky na chrbte sa hrá s nožičkami, chytí ich za palce a môže si ich začať cucať. Pri držaní za ručičky sa pritiahne do sedu, ale samo sa ešte neposadí, pre jeho zdravý vývoj mu v tom radšej nepomáhajte. V hmate sa objavuje úchop palcom, jemná motorika dozrieva a pri kŕmení sa chce samo aktívne zapojiť, preto uvíta, keď mu dáte vlastnú lyžičku. V pusinke sa môže objaviť i prvý zúbok.