Deti a my - Claim
31. august 2019
Prvýkrát do školy? Na toto všetko by ste sa mali pripraviť

Už onedlho bude vaše dieťa čakať jeho prvá cesta do školy. Aj keď sa väčšina drobcov do školy teší, niektorí s tým môžu mať na začiatku problém. Každopádne, na tento dôležitý deň by ste sa preto mali dôkladne pripraviť, lebo pre vaše dieťa pôjde o významnú udalosť, ktorú si zapamätá na celý život.

Učenie – mučenie? 

Drvivá väčšina detí sa do školy veľmi teší. Toto nadšenie však môže rýchlo pominúť, ak sa učenie nebude podávať pútavou formou. Samozrejme, ako vraví psychologička, zábava by nemala prevládať nad poznatkami a niektoré veci sa nenaučia deti inak ako automatizáciou. Takto si aspoň deti zvyknú, že ani v živote sa nedá vždy robiť len to, čo nás baví. Aké finty však vymyslieť na svoje malé ratolesti, aby ich učenie bavilo?

Domáca príprava 

Deti by mali mať počas učenia pokoj. Tichá miestnosť a žiadne vyrušovanie volaním jesť.  Ideálne je ak má malý žiačik aj svoj vlastný stôl na ktorom bude písať a mať svoje veci. Pred učením sa s ním najedzte a choďte na WC, aby potom nemusel od svojich školských povinností zbytočne odbehovať. 

Dobré je vybudovať aj pravidelný režim, aby si zvykol, že doma musí každý deň písať a čítať. Nájdite spoločne čas, ktorý mu bude na vykonávanie úloh a učenie najviac vyhovovať. Dieťa treba okrem kontroly aj podporiť a mať k nemu trpezlivosť. Ani s podporou to však nepreháňajte. Nadávať mu do hlupákov však určite nikomu nepomôže. 

Ak si už stanovíte presné hodiny, kedy sa budete s dieťaťom učiť, nikdy ich neodsúvajte na potom. Nezabúdajte však ani na relax, kľudne aj aktívny ako kino, zábavné centrum, pieskovisko a preliezačky v parku. Všetko však má mať svoj striktne vyhradený čas. 

Pozor na chyby

Psychologička v prvom rade upozorňuje, aby ste svojmu potomkovi nedali príliš veľkú voľnosť. Dobrý však nie je ani opačný extrém a to príliš veľký dohľad. Dbajte však aj na jeho osobnosť. Niektoré dieťa chce robiť veci samé, iné ešte dlhšie bude potrebovať váš dozor a podporu. 

Dôležitou vecou je pochvala. Občas to môže byť sladkosť, ale niekedy skutočne stačí slovná pochvala, úsmev, alebo mu skúste navariť jedlo, ktoré obľubuje. Na druhej strane treba aj trestať, no primerane. Deti sa však musia naučiť zodpovednosti za svoje konanie. Dieťaťu môžete napríklad nariadiť vykonať domáce práce navyše. 

S dieťaťom treba pracovať

Nenechajte všetko na vašej ratolesti, no nedajte sa ňou ani vydierať. Zdravé osamostatňovanie je prospešné a najmä nutné. Spoločná práca by preto nemala trvať dlhšie ako 15 až 20 minút. Hlavne mu však buďte dobrým príkladom. Keď vás totiž uvidí sedieť pre televíziou a jesť zemiakové lupienky a pocíti váš nezáujem, nebude to preňho práve najlepšou motiváciou. 

Mimochodom, aby si vaše dieťa lepšie zapamätalo, čo všetko má počas svojho denného režimu urobiť, tak mu aspoň na začiatok môžete vytvoriť piktogramy s dôležitými vecami a vždy mu ukázať obrázok, aby si samo uvedomilo, čo mu ešte ostáva spraviť.