Dopulzovať, nestrihať. Tak by možno vravel pragmatický James Bond nad pupočníkom svojho novorodeného potomka. Za cennú pupočníkovú krv bojujú lekári, o jej pridanej hodnote vie aj rad známych osobností. Tak prečo ju vyhadzujeme? Našim bábätkám totiž môže veľmi prospieť.

Prečo nám to nepovedali skôr?

Pretože lekári boli ešte pred niekoľkými rokmi presvedčení, že pokiaľ sa pupočník nepodviaže ihneď po narodení, zvyšková krv, ktorá z placenty doputuje cez pupočník k dieťaťu, zhorší jeho popôrodnú adaptáciu a kvôli vysokému obsahu červených krviniek vyvolá novorodeneckú žltačku.

A tak je bežnou praxou prestrihávať pupočník dieťatku do necelej jednej minúty po pôrode. Lekári tiež bývajú presvedčení, že tá „trocha krvi je nič“, kvôli čomu by sa malo finále pôrodu predlžovať. Novodobé štúdie však potvrdili opak a vyvrátili mýty, ktoré sa s dopulzovaním pupočníka spájali.

Predovšetkým je prekvapujúce zistenie, že nejde o „trochu krvi“, ale o celú tretinu objemu krvi bábätka. Krvný obeh plodu má zhruba 85 ml krvi na kilogram hmotnosti. Hmotnostne priemerné trojkilové dieťatko má teda v krvnom obehu približne 380 ml krvi, z čoho zhruba 125 ml cirkuluje práve medzi pupočníkom a placentou. Zaujímavý je názor austrálskej pôrodnej asistentky Rachel Reed, ktorý pripomína pediatrické smernice, podľa ktorých by krvná strata u novorodencov a detí nemala prekročiť 5 % celkového objemu krvi v rámci 24 hodín.

Nielen preto sa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) postavila za odporúčanie nechať pulzovať pupočník ešte aspoň 1 až 3 minúty po pôrode. Reaguje tak aj na zvýšenú dotáciu hemoglobínu a zodpovedajúcu zásobu železa na niekoľko mesiacov.

Nielen prevencia málokrvnosti

Či by mohla mať pupočníková krv pozitívny vplyv na stále sa zvyšujúci výskyt málokrvných detí, sa rozhodli zistiť švédski lekári Ola Andersson a Magnus Demeloff. Tí vo svojej štúdii skúmali vplyv neskoršieho i včasného prestrihnutia pupočníka na hladinu železa u 400 donosených detí do štyroch mesiacov veku. Výsledkom bolo zistenie, že tie deti, ktorým pupočník odstrihli neskôr, mali v štyroch mesiacoch vyrovnanú hladinu železa v krvi a minimálny výskyt dojčenskej anémie.