Zdalo by sa, že len pred pár dňami ste s vašim drobčekom vrátili z pôrodnice a teraz už pobehuje po izbe a všetko chce robiť sám. Zrazu už nepotrebuje so všetkým vašu pomoc, ako tomu bolo takmer prednedávnom. Ako si môžete všimnúť, že vám vaše dieťatko stále rýchlejšie rastie rovno pred očami?

V útlom detstve dieťatka existujú určité významné okamihy, na ktoré sa mamičky tešia s veľkým očakávaním a iné, na ktoré sa pripravujú s veľkým strachom. Ide o míľniky, nad ktorými sa v bežnom zhone ani nepozastavujeme a môže sa stať, že ich ani nepokladáme za tak dôležité ako v skutočnosti sú. Tieto významné míľniky mamičkám ukazujú, že z ich malého drobca rastie šikovný človiečik. Ktoré to sú? 

Dokáže si naliať nápoj

Významným okamihom je, ak si vaše dieťa dokáže samostatne naliať vlastný nápoj bez akýchkoľvek nepríjemných následkov, ako napríklad nápoj všade len nie v pohári alebo na čerstvo vyčistenej kuchynskej podlahe. Samozrejme, že to od dieťaťa nemôžete očakávať v útlom veku, pretože na túto „schopnosť“ potrebuje veľa sily a koordinácie rúk. Aj keď svoje dieťatko milujete, občas dobre padne keď sa to vaše dieťa naučí a všetko už nemusíte robiť vy. Nezabudnite teda svojho drobca pochváliť a tešiť sa s ním. 

Dokáže si vysmrkať nos

Pre ľudí, ktorí nemajú deti to možno neznie vôbec významne, no pre rodičov je to obrovský úspech. Stačí si spomenúť na nespočetné množstvo situácii, kedy ste ako rodičia boli „nútení“ naháňať svoje dieťa s vreckovkou, aby ste mu pomohli vysmrkať nos. Keďže nie vždy bol záujem na oboch stranách, o to viac to bolo náročnejšie. Avšak ak príde okamih, kedy vaše dieťa získa lepšiu obratnosť i koordináciu a dokáže si samostatne vysmrkať nos, je to znakom, že sa osamostatňuje.

Dokáže prehltnúť pilulku

Stáva sa, že ani niektorí dospelí nie sú akosi schopní prehltnúť tabletku, no väčšinou táto „neschopnosť“ pochádza práve z detstva. Ak patríte k rodičom, ktorých ratolesti bývajú často choré verte, že budete radi keď pre zníženie horúčky budete môcť dať svojmu dieťatku pilulku, namiesto viacerých lyžičiek rozdrvených práškových tabliet. Hoci to nie je objav storočia, mnohí rodičia to považujú za veľký pokrok, pretože ako pre dieťa, tak aj pre rodiča ním naozaj je. 

Dokáže si umyť vlasy

Tomuto sa vo väčšej miere potešia rodičia dievčatiek, keďže ich vlasy sú „náročnejšou“ záležitosťou. No ani u chlapcov netreba stagnovať. Dôležité samozrejme je aj to aby ste dieťa naučili vlasy umyť správne, keďže ich nesprávne umytie ako napríklad zostatok šampónu môže spôsobiť zopár nepríjemností. No verte či nie, ak to vaše dieťa naučíte správne, máte vyhraté.

Dokáže samostatne jesť

Nakŕmiť dieťa dokonca ešte aj v období batoľaťa dá mnohým mamičkám zabrať. Nie je preto vôbec zvláštne, ak sa každá mamička teší na okamih, kedy sa dieťa naučí jesť samostatne. Keď sa myslí samostatne, myslí sa tým aj bez mnohých nepekných následkov alebo jedla takmer všade. Takže ak vaše dieťa už neprejavuje záujem o kŕmenie, znamená to, že aj týmto spôsobom sa osamostatňuje.