Často sa zamýšľate nad tým, prečo práve vaše dieťa nemôže byť vzorné a vždy poslúchnuť na prvýkrát? Nemusíte sa obviňovať, žiadne dieťa to nevie. Vedeli ste však, že ho to môžete veľmi jednoducho naučiť? Stačí zmeniť pár vecí a vaše dieťa bude poslúchať na prvé slovo. Čo by ste teda mali robiť inak?

Správny tón hlasu

Tón hlasu, ktorým na svoje dieťa hovoríte má veľmi veľký vplyv na to či poslúchne alebo nie. Deti svoju pozornosť väčšinou prudko zameriavajú len na jednu vec, preto pre jej dosiahnutie je potrebné zvoliť správny tón hlasu. Ak na dieťa hovoríte tichým alebo len jemným hlasom, nemôžete dúfať, že vám svoju pozornosť venuje. Takisto by ste si mali dať pozor na krik, ten môže všetko pokaziť.

Nájdite zlatú strednú cestu. Aby ste dieťa najskôr zaujali, mali by ste mierne zvýšiť hlas. Aj keď by ste najradšej na dieťa nakričali, lebo ho už takmer polhodinu o niečo žiadate, nerobte to. Namiesto toho prudko a sebavedomo zvýšte hlas, aby dieťa vedelo, že vám má venovať pozornosť. Takýmto tónom dieťaťu preukážete autoritu a skôr pochopí, že má poslúchnuť.

Nehovorte priveľa

Mnoho rodičov nedokáže dať deťom jasné pokyny. Ak dieťaťu zadávate príkazy jeden za druhým a ešte bez toho, aby ste sa medzi nimi vôbec nadýchli, nemôžete sa čudovať, že neposlúchne. Je totiž veľmi pravdepodobné, že ani nerozumelo, čo konkrétne od neho vlastne chcete. Preto, aby vás dieťa dokázalo poslúchnuť (aj na prvýkrát) nemôžete hovoriť priveľa, práve naopak. Hovorte zreteľne a pomaly, aby dieťa jasne pochopilo, čo od neho žiadate. Okrem iného, čím dlhšie budete k dieťaťu rozprávať, tým skôr vás prestane vnímať a vy budete opäť musieť všetko dookola opakovať.

Udržiavajte očný kontakt

Pokiaľ chcete docieliť, aby dieťa poslúchlo hneď na prvýkrát, mali by ste si byť istí, že vás stopercentne vníma. Očný kontakt je preto alfou a omegou. Ak totiž pri zadávaní príkazov či pokynov na dieťa kričíte z inej miestnosti alebo sa na neho vôbec nepozeráte, nečudujte sa, ak vás bude ignorovať. Aby dieťa pochopilo, že má niečo urobiť, musí byť k tomu “prinútené” ihneď. Ak svojmu potomkovi niečo prikazujete, mali by ste sa s ním nadviazať očný kontakt. Tak máte istotu, že si vás vypočuje a aj väčšiu šancu, že poslúchne hneď.