Alergia je dnes považovaná za epidémiu 21. storočia. Týmto ochorením na Slovensku trpí približne 40% ľudí, a to vrátane detí. Pokiaľ sú obaja rodičia alergici, je vraj až 80-percentná pravdepodobnosť, že sa alergia vyskytne aj u vašich potomkov. Preto aby sa dieťa vo svojej izbičke cítilo čo najpríjemnejšie, majte pri jej zariaďovaní alebo rekonštrukcii na pamäti nielen estetiku, pohodlie a dostatok úložného priestoru, ale aj jeho zdravie. A leto je na to ideálnym obdobím.

Čo na podlahu?

Zabudnite na koberce! Hromadí sa v nich prach a sú doslova rodiskom pre rôzne baktérie a roztoče. Dennodenný kontakt s veľkým množstvom alergénov nie je zdraviu prospešný pre nikoho z nás a u detí môže byť spúšťačom neželanej alergie. Oveľa vhodnejšie sú plávajúce podlahy. Ak sa však chystáte rekonštruovať podlahu v staršom objekte, jednou z možností je jej podloženie sadrovláknitými doskami. Ide o zdravotne neškodný materiál vhodný aj pod plávajúce podlahy, ktoré sú potom ľahšie spracovateľné a objemovo stále.

Zvoľte zdravé steny

Skôr, ako sa budete zamýšľať nad výberom vhodnej farby na steny, mali by ste niečo vedieť. Pre zdravé a estetické prostredie vymaľovať nestačí. V domácnosti sa pri každodenných činnostiach, najmä pri varení, kúpaní, praní a sušení bielizne, zvyšuje vlhkosť. Okrem nepríjemného zápachu sa prejavuje aj vznikom plesní a rastom húb a život v takomto prostredí ohrozuje zdravie každého jedinca. Preto je nevyhnutné klímu v interiéri regulovať.

Okrem bežného vetrania vám k príjemnému prostrediu pomôže sadrová stierka, ktorá má priaznivé pH a je vhodná aj pre alergikov, do detských izieb a spální. Ak sa pred maľovaním rozhodnete pre sadrovú stierku, vaše steny budú krásne hladké, príjemné na dotyk a navyše zdravšie.

Červenú radšej nie

Sadrová stierka teda pomôže docieliť vysoko kvalitný a estetický povrch a je vhodná nielen pod farbu, ale aj pod tapety. A akú farebnosť stien teda zvoliť? Detská izba je viacúčelová, slúži na spanie, hranie aj učenie. V prvom rade by mala byť priestranná s dostatkom prirodzeného denného svetla.

Ak je možné aspoň čiastočne oddeliť hraciu a spaciu časť izby, urobte tak. Do každej časti sú totiž vhodné iné farby. Miesto, kde sa dieťa hrá, môže žiariť výraznými farbami. Ak je však hyperaktívne, odporúčajú sa skôr jemné pastelové odtiene, napr. zelená, tyrkysová.

V časti na spanie by mali prevládať jemné farby, napríklad odtiene žltej, zelenej či béžovej, ktoré nenarúšajú spánok a miestnosť priateľsky naladia. V prípade, že časti nemožno oddeliť, radšej sa vyhnite červenej, ktorá pôsobí agresívne a môže narúšať detský spánok.