Bolesť k pôrodu prirodzene patrí, to vie azda každá žena. Napriek tomu všetky túžime po tom, aby nebola taká neznesiteľná. Avšak dá sa to vôbec?

Pôrod jednoducho bolí. S tým počíta asi každá nastávajúca mamička, ale zároveň sa aj každá snaží bolesť rôznymi spôsobmi otupiť alebo aspoň zmierniť. Existuje totiž hneď niekoľko možností, ako vniesť do pôrodu aspoň trochu znesiteľnosti. Buď môžu pomôcť lieky, napríklad epidurál, alebo rôzne relaxačné techniky, ktorých úlohou je žene uľaviť. „Väčšina žien pri pôrode využíva na úľavu prácu s dychom, to znamená pomalé jogové dýchanie, kedy majú pozornosť zameranú na pomalý výdych." vysvetľuje súkromná pôrodná asistentka Kristina Neubertová Zemánková.

Pri prvom pôrode som prípravu naň podcenila. Bol ťažký, dlhý a bolestivý, Pri druhom som uź však nič nenechala na náhodu. Bolelo, ale vďaka relaxačným technikám sa to dalo zvládnuť v podstate s úsmevom, pôrod bol rýchlejší a nemala som ani také veľké pôrodné zranenia. Rozhodne odporúčam použiť vaňu a naučiť sa dýchať, pomôže vám to.“ prezrádza čitateľka Petra.

Teplá voda je základ

Hydroanalgézia, teda využívanie vodného kúpeľa na zmiernenie pôrodných bolestí, je známa po stáročia. A nemusí ísť priamo len o samotný kúpeľ. Používajú sa pri nej tiež relaxačné sprchy, horúce alebo studené obklady či termofory.

Odborníčka k tomu dodáva: „Kúpeľ v teplej vode veľmi uvoľňuje a urýchľuje otváranie. Veľmi obľúbené sú aj masáže. Niektorým ženám k relaxácii pomáha aj aromaterapia.“ Sústredenie sa na príjemné uvoľňujúce vône môže mamičke pri pôrode uľaviť a navodiť príjemnú atmosféru. Najčastejšie sa využíva vôňa citrusov alebo kvetov, ako je ruža, jazmín alebo neroli či geránium. Niektorým ženám vyhovuje aj tzv. technika afirmácie, pri ktorej si v duchu opakujú nejakú pozitívnu vetu, napríklad: „Moje telo dokáže porodiť.“