Na oddelení rizikového tehotenstva strávia niektoré mamičky celých deväť mesiacov, iné sa tam ocitnú doslova z minúty na minútu. Čo vás tam čaká a neminie?

Za rizikovú považujeme takú graviditu, pri ktorej existuje určitá pravdepodobnosť, že sa dieťa nenarodí úplne zdravé, a toto riziko je významne väčšie než pri ostatných tehotenstvách. Najčastejšou príčinou hospitalizácie na oddelení rizikového tehotenstva je hroziaci potrat alebo predčasný pôrod, ďalej podozrenie na vrodenú vývojovú chybu. Niektoré ženy majú dlhodobé ochorenie už pred otehotnením, alebo ich dlhodobý stav sám osebe zapríčiní rizikové tehotenstvo.

Takým faktorom môže byť príliš vysoký alebo, naopak, príliš nízky vek, nejaká dedičná záťaž, napríklad výskyt určitej choroby v príbuzenstve, viac predchádzajúcich potratov či tehotenstiev, ktoré vzišli z dlhotrvajúcej liečby neplodnosti. Za rizikové sa považujú aj všetky viacpočetné gravidity. V týchto prípadoch žena o tom, že sa jej tehotenstvo nezaobíde bez zvýšenej lekárskej kontroly, vie hneď od začiatku, a tak trochu sa na prípadný pobyt v ne- mocnici môže pripraviť – pokiaľ tam teda nie je nútená ľahnúť si hneď, len čo sa o svojom druhom stave dozvie.

Hlavne pokoj!

Ľahko sa to povie, horšie urobí. Len čo je ohrozené vaše dieťa, je celkom pochopiteľné, že vaše nervy pracujú na najvyššie obrátky. Zvlášť, pokiaľ ste si napríklad až dosiaľ mysleli, že budete pracovať ešte pár dní pred pôrodom a potom si len tak mimochodom odskočíte porodiť. Alebo máte doma druhé malé dieťa, ktoré vám akosi zatiaľ nedovolilo
si odpočinúť. Oboje býva častou príčinou, kvôli ktorej sa tehotné ženy dostanú na „rizikové“. A aké sú najčastejšie dôvody hospitalizácie v tehotenstve?

Vysoký vek matky

Napriek tomu, že väčšina žien je v súčasnosti aj okolo štyridsiatky v dobrej fyzickej i psychickej kondícii, predsa len je medzi staršími tehotnými viac chronicky chorých. So vzrastajúcim vekom sa zvyšuje riziko potratu a vrodených vývojových chýb.

Cukrovka

Pokiaľ má žena diabetes, jej telo neprodukuje dostatočné množstvo inzulínu alebo ho nedokáže využiť. Inzulín je zodpovedný za spracovanie krvného cukru, takže keď ho nie je dosť, dochádza k hromadeniu glukózy v krvi, teda k stavu, ktorý sa nazýva hyperglykémia. Keď sa nelieči diétou, liekmi alebo aplikáciou inzulínu, môže to spôsobiť závažné komplikácie ako matke, tak plodu, ktorý sa vyvíja v jej tele. Dieťatko tak môže mať vývojovú chybu, môže nadmerne rásť, alebo i odumrieť. Novorodenec diabetičky potom môže mať ťažkosti s dýchaním a kolísaním hladiny krvného cukru. To isté platí i pre tzv. tehotenskú cukrovku, ktorá po pôrode spontánne odznie.