Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Kvôli tomu sa však často stáva, že prehnanou starostlivosťou dieťaťu rodičia škodia, aj keď si to možno neuvedomujú. Na čo si teda dať pozor? Prinášame 6 najčastejších chýb, ktorým by ste sa pre dobro dieťaťa mali vyhnúť.

Dieťa chránite pred chladom

Teplotné rozdiely nielen medzi ročnými obdobiami, ale aj rôznymi prostrediami sú úplne prirodzené. Veľkou chybou rodičov je však snaha ochrániť dieťa pred akýmkoľvek chladom, či zmenou teploty. Pokiaľ doma prekurujete miestnosti a keď beriete dieťa von zababušíte ho do desiatich vrstiev oblečenia, nečudujte sa, ak často ochorie. Prehnaná ochrana detí pred chladom imunitný systém dieťaťa oslabuje a lekári upozorňujú, že presne kvôli tomu môže byť náchylnešie na ochorenia. Aj keď je to paradox, je to tak. Nechajte preto svoje dieťa vybudovať si imunitu a nechráňte ho pred chladom príliš, pretože mu tým nepomáhate.

Nesprávne strihanie nechtov

Ako rodičia zvykneme deťom nechty strihať aspoň raz do týždňa, ale už menej dbáme na techniku. A pritom zle odstrihnutý necht môže spôsobiť dosť veľké problémy, môže začať nesprávne zarastať a to sa môže tiahnuť až do dospelosti. Preto je dobré vedieť, ako na to. Aby ste deťom strihali nechty správne už od začiatku, je potrebné skombinovať dva spôsoby strihania. Nechty by mali byť po bokoch zaoblené tak, aby trčiaci konček nevrastal do kože. K tomu by však mal byť stred nechtu zarovnaný, aby bol pevný a nedocházalo k jeho lámamiu.

Zle odstrihnutý necht môže viesť k jeho zarastaniu či už v detstve, ale aj k dospelosti, pretože si takto nenájde správny spôsob rastu. Takže ak im ich chcete odstrihnúť správne, musíte skombinovať oba spôsoby strihania. Po bokoch by mali byť trošku zaoblené, aby trčiaci konček nevrastal do kože a v strede nechta by mal byť trošku zarovnaný, aby bol pevnejší.

Sedenie v polohe W

Deti majú pri hre tendenciu sedieť asi v rôznych polohách. Ak si však všimnete, že vaše dieťa si príliš často sadá do tzv. polohy W, nedovoľte mu to. Ide o polohu, v ktorej sú nohy smerované naozaj do písmená W, a aj keď vyzerá pohodlne, dokáže poškodiť zdravie. Je nebezpečná najmä u menších detí, pretože môže oslabiť kĺby nôh dieťaťa a tiež oslabiť svaly trupu. Takže na toto pozor!