Pre každého rodiča je najdôležitejšie mať zdravé dieťatko, odhliadnuc od toho, či to už bude chlapec alebo dievča. No keď sa na vec pozrieme podrobnejšie, zistíme, že globálne, v počte narodených detí predsa len vedie jedno pohlavie. Trúfate si tipnúť ktoré?

Otec určuje pohlavie dieťatka priamo v okamihu oplodnenia. Hoci by sa mohlo zdať, že takáto “úloha” je voči matkám nespravodlivá, nikto to nedokáže zmeniť. Mužské spermie totiž nesú chromozómy X a Y, zatiaľ čo vajíčko matky má dva X chromozómy. V prípade, ak muž odovzdá chromozóm X a žena (keďže má len X chromozómy) ho odovzdá tiež, výsledkom takejto kombinácie bude dieťa s chromozómovou sadou XX, čiže dievčatko. Naopak, ak muž odovzdá chromozóm Y a matka (znova) X chromozóm, dieťa s chromozómovou sadou XY bude chlapec.

Pohlavie dieťaťa je teda určené už pri počatí. Na prvý pohľad by sa teda mohlo zdať, že šanca mať dievča alebo chlapca by mala byť vyrovnaná, avšak nie je to tak. Viete prečo?

Kedysi to bolo inak

Vo vojnových časoch, kedy hlavnými charakteristikami všetkých párov či rodín bolo nanešťastie len strach, panika, chaos či smútok, sa rodilo viac dievčat. Prečo? Počatie chlapca sa totiž považuje za niečo “obtiažnejšie” a keďže na “to” počas vojny neboli podmienky, podpísalo sa to aj na zložení pohlavia. Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že vďaka tomu, že sa v tom čase rodilo menej chlapcov, vojna skončila skôr.

Po svetových vojnách, utíchnutí bojov a aspoň čiatočného opadnutia strachu, sa v mnohých zúčastnených krajinách začali vo veľkom rodiť chlapci. Napríklad vo Veľkej Británii sa rok po skončení prvej svetovej vojny narodilo 102 chlapcov na každých 100 dievčat. Aj keď sa to zdá ako zanedbateľný nepomer, v ostatnom období sa rozdiel v počte chlapcov a dievčat ešte viac zvýšil.