Každý rodič sa snaží svoje dieťa vychovávať čo najlepšie, ako vie. No máloktorý sa už pozerá na to, že prehnanou starostlivosťou či až benevolentnou výchovou dieťaťu viac škodí ako pomáha. Čo s tým? A ktorým chybám by ste sa mali pri výchove vyhnúť?

O deti sa príliš strachujete

To, že od narodenia svojho potomka žijete v permanentnom strachu je na jednej strane prirodzené, no na strane druhej to netreba preháňať. Je jasné, že sa o dieťa bojíte a nechcete, aby sa mu niečo stalo, no obávať by ste sa nemali aj banálnych vecí.

Niektorí rodičia prikladajú aj obyčajným veciam príliš veľký, no zbytočný význam. Naozaj je v poriadku, ak dieťa napríklad nechce jesť v presných intervaloch, ktoré uvádzajú “múdre” knihy, či nerobí všetky pokroky podľa nich. Je v poriadku, keď pri hre spadne a domov príde so zopár modrinami, aj tie k detstvu patria. Čo však nie je, je váš prehnaný stach a obavy. Nerobte preto zo všetkých bežných vecí drámu a nestrachujte sa o deti až príliš. Ak sa o nich budete báť aj v neopodstatnených prípadoch a nonstop im budete robiť všetko po vôli, naučíte ich, že si môžu dovoliť všetko. Rozhodne nie je správne, dať dieťaťu všetko, čo chce, len preto, že začne plakať.

Deti neustále ospravedlňujete

Stalo sa to akýmsi trendom. V súčasnosti sa rodičia k problémom ich detí stavajú tak, že ich za všetko neustále ospravedlňujú a vôbec sa nepozerajú na to, či za danú vec ich potomok môže alebi nie. A nielen to. Veľkou chybou rodičov je aj to, že ospravedlňujú nevhodné a neslušné správanie svojho dieťaťa vetou “veď je to ešte dieťa”. To nie je na mieste, pretože aj deti by sa mali vedieť slušne správať a vy rodičia ste tu na to, aby ste ich to naučili. Ospravedlňovať výbuchy hnevu na verejnosti či obrana dieťaťa, ktoré ako prvé začalo konflikt s iným dieťaťom je len znakom toho, že si svoje dieťa až príliš idealizujete.

Aj vaše dieťa totiž môže byť tým “zlým” a nemusí byť vždy len anjelikom. Mali by ste si to uvedomiť, a namiesto neustáleho ospravedlňovania by ste svoje deti mali motivovať k tomu, aby sa vedeli inému ospravedlniť, priznať si chybu a celkovo sa správať slušne. Treba mať však na pamäti, že to budú robiť len vtedy, keď to budú vidieť u vás.