Byť rodičom je síce krásne, no niekedy aj poriadne náročné. Deti si vyžadujú veľa času, pozornosti, energie a mnoho iných vecí. Ako správny rodič sa im každý z nás snaží dopriať len to najlepšie a čo najlepšie ich vychovať. No hoci výchova detí je v každej rodine iná, dalo by sa povedať, že existujú určité veci, ktoré robia takmer všetci rodičia, no deťom škodia. Ktoré veci by ste teda pre dobro svojich detí mali prestať robiť raz a navždy?

Rozhodujete za deti

Rodičia majú tendenciu rozhodovať za deti už od útleho veku, čo prirodzené, no s vyšším vekom dieťaťa by ste mu tiež mali dopriať dostatok priestoru pre jeho vlastný názor. Možnosť výberu a vlastného rozhodnutia je totiž veľmi dôležité pre rozvoj myslenia, ale aj jeho psychickú pohodu. A aj keď (možno) viete lepšie, čo je pre vaše dieťa správne a čo nie, ako ono samo, nechajte ho rozhodnúť sa a neoberajte ho o túto možnosť. Je jasné, že o zásadných veciach rozhodujete vy, no ak vás požiada trebárs o to, aby mohlo vybrať farbu svojej izby alebo školský krúžok, v takýchto maličkostiach mu to dovoľte.

Robíte veci za dieťa

Aj deti majú povinnosti. Či sú to školské povinnosti alebo pomocné práce v domácnosti, je dôležité deti viesť k tomu, aby si ich aj plnili. V žiadnom prípade by ste ich nemali robiť za dieťa! Stáva sa totiž, že mnoho rodičov v snahe dieťaťu pomôcť väčšinu povinností vykoná za neho, pretože to bude tak jednoduchšie či rýchlejšie. To však nie je správne. Urobiť za dieťa domácu úlohu či upratať celú izbu, pričom to malo urobiť samo, nie je v poriadku. Práve naopak, dieťaťu tak ukazujete, že svoje povinnosti plniť ani nemusí.

Presne preto mu ukážte, že tadiaľ cesta nevedie a povinnosti za neho jednoducho neurobte. Raz či dvakrát to pôjde ťažko a možno prídu aj následky. No nestojí to za to, aby sa vaše dieťa naučilo plniť si povinnosti? Rozhodne áno! Podľa psychológov je to totiž jedna z najväčších rodičovských lekcií, ktorým svoje deti naučíte zodpovednosti.