Každý jeden rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. A tak je to správne a prirodzené. Niekedy sa však stáva, že prehnanou starostlivosťou môžete svojim deťom ublížiť? Na čo by ste si teda mali dať pozor? Prezradíme vám 6 najzákladnejších vecí, ktoré by ste za deti rozhodne nemali robiť.

Rozhodovať

Ako zákonný zástupca dieťaťa je logické, že v zásadných veciach za dieťa rozhodnete. No teraz však máme na mysli malé a pomerne “nepodstatné” rozhodnutia, ktoré by ste deťom mali dopriať. Nemusíte a ani by ste nemali rozhodovať za dieťa napríklad v tom, akej farby tričko si dnes oblečie alebo čo bude jesť na desiatu. Práve takýmito malými krokmi je dobré budovať u detí schopnosť rozhodovania sa, lebo tá je pre každého v živote potrebná. Doprajte im preto priestor pre rozhodovanie, potrebujú ho.

Robiť domáce úlohy

Pomoc s úlohami je normálna súčasť rodičovstva. Avšak to neznamená že by ste za ne mali urobiť všetky domáce úlohy. A to aj za cenu, že možno nebudú napísané tak dobre, ako by ste si to predstavovali. Pomoc pri úlohách sa počíta, no nemala by prevyšovať schopnosti dieťaťa. Koniec koncov, sú to jeho domáce úlohy a nie tie vaše. Nechajte dieťa, aby uspelo samo. Jedine tak sa bude môcť poučiť z vlastných chýb a prípadných zlyhaní.

Prihlasovať na množstvo krúžkov

Klavír, angličtina, gymnastika, šport. Toto je žiaľ zoznam nepovinných aktivít mnohých detí? Prečo? Na jednej strane rodičia chcú, aby ich deti robili a učili sa niečo zmysluplné akoby mali sedieť len pri počítači či mobile, no na druhej strane si treba uvedomiť, že všetkého veľa škodí. Hoci záujmové krúžky ako také nie sú na škodu, netreba to preháňať. Ideálne je sa s dieťaťom porozprávať o tom, aký krúžok by ho bavil a na základe toho ho naň prihlásiť. A naozaj, niekedy stačí aj jeden.