Starostlivosť o domácnosť a deti dá zabrať - obzvlášť v dnešnej dobe asi každému rodičovi. Okrem povinného home officu musíte počas 24 hodín stihnúť aj domáce práce, varenie, pranie, upratovanie, nákupy a k tomu dávať pozor na deti pri online vyučovaní, či písať s nimi domáce úlohy. Inak povedané, rodičia toho majú v dnešnej dobe viac ako len dosť. Ako to teda skĺbiť tak, aby ste všetky povinnosti za deň stihli?

Istotne to poznáte. Odrána nestíhate, jednou rukou pripravujete raňajky a tou druhou sa snažíte zistiť, o čom vlastne má byť dnes tá online porada. Popri káve budíte dieťa, ktoré nie a nie vyjsť z postele k počítaču, alebo v tom lepšom prípade malých školákov - vypraviť ho do školy. Nech je to tak či onak, pravdou zostáva, že teda ide o poriadny rodičovský maratón. A ten musíte zvládať dennodenne. Čo s tým? Vyskúšajte našich pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť všetky povinnosti zvládať jednoduchšie, bez stresu a aspoň čiastočne v pohode.

Nastavte si budík o niečo skôr

Čas, o akom ráno vstanete z postele výrazne ovplyvňuje to, ako bude váš deň pokračovať. Istotne nám dáte za pravdu, že ak niekedy zaspíte, už dvojnásobne nič nestíhate a to nehovoriac o tom, že máte pokazený celý deň. Vyskúšajte preto opak. Vstaňte pol hodinu až hodinu predtým, ako vstávajú deti. Dajte si teplú kávu, raňajky, prípadne si prejdite pracovné dokumenty. Aj tá krátka chvíľka ticha a pokoja vás príjemne naštartuje do nového dňa. Môžete si tiež dať párminútové cvičenie, či jógu. Okrem toho, by ste mali využiť to, že kúpeľňu máte len pre seba. Bez stresu absolvujte rannú hygienu, líčenie či styling koruny krásy. Budete sa tak cítiť nielen lepšie, ale je aj omnoho väčšia pravdepodobnosť, že toho cez deň viac stihnete.

Píšte si zoznamy

Plánovanie vie výrazne zjednodušiť život. Mať poriadok a systém vo veciach, či povinnostiach je dokonca žiadúce. Mali by ste to preto skúsiť. Plánujte, a to ako osobné, tak pracovný povinnosti, zaznamenávajte si všetky úlohy, schôdzky, dôležité termíny aj resty. Každé ráno (napríklad počas rannej kávy) si prečítajte daný “zoznam úloh”, ktoré máte v ten deň vykonať a na konci dňa si pokojne splnené povinnosti odškrtnite. Tento jednoduchý systém vám umožní lepšie sa sústrediť na jednotlivé činnosti a nenáročným spôsobom dáte zbohom chaosu.

Nakupujte len raz týždenne

Asi by ste neverili, ako vám nakupovanie len raz do týždňa dokáže ušetriť čas. Skutočne, ak totiž do obchodov či supermarketov chodievate každý alebo každý druhý deň, stratíte tam dosť času a na ostatné povinnosti veľa nezostane. Skúste sa preto na nákup vybrať len raz týždenne a nakúpte všetko naraz. Pokojne urobte veľký rodinný nákup, buď v supermarkete alebo ešte bezpečnejšie - online z obývačky. Tak môžete nakúpiť drogériu, hygienické potreby alebo dokonca už aj potraviny. Ušetríte tak veľa času aj nervov a nebudete sa musieť hýbať v obchodoch, ktoré aj z hľadiska prenosu koronavírusu predstavujú riziko.