V čom je problém

Rýchly pôrod vyzerá na prvý pohľad ako bezproblémová záležitosť. Ako už však bolo povedané, extrémne rýchly pôrod nie je nič, čo by sme si mali priať. Veľmi často pri ňom totiž dôjde k poraneniu maternicového hrdla, pošvy i hrádze, čo sú zranenia, ktoré sa dlho a ťažko hoja. Navyše sa na hlavičku dieťaťa pri extrémne rýchlom pôrode vyvíja veľmi silný tlak, čím vzniká riziko vnútrolebečného krvácania.

Problém je v tom, že hlavička je najprv podrobená veľmi silnému tlaku, keď prechádza pôrodnými cestami, a len čo sa dieťatko narodí, tlak odrazu veľmi rýchlo ustúpi. Pri takej náhlej tlakovej zmene môže dôjsť k pretrhnutiu ciev v mozgu. Pri rýchlom pôrode hrozí aj pretrhnutie pupočníka a vykrvácanie dieťatka, preto nie je dobré túto neštandardnú situáciu podceniť. 

Na epidurál zabudnite

Rýchle otváranie pôrodných ciest veľmi bolí. Na tlmenie bolesti, hoci by trvala len dve hodiny, však môžete v prípade rýchleho pôrodu zabudnúť. Epidurálna analgézia sa totiž môže aplikovať iba v určitom štádiu otvárania, aplikácia epidurálu pred alebo po tomto období nie je možná.

Navyše, zavedenie kanyly ku kanálu chrbtice si vyžaduje určitý čas a tiež pokoj, čo v prípade rýchleho pôrodu, aj ak by sa celý odohrával v pôrodnici, väčšinou chýba. Pokiaľ teda váš pôrod postupuje extrémne rýchlo, budete sa musieť zmieriť s tým, že porodíte bez tlmenia bolesti.

Ako resuscitovať novorodenca

Pokiaľ ste porodili bez zdravotníckej asistencie a ani minútu po narodení vaše dieťatko nedýcha, musíte ihneď začať s resuscitáciou. Ako to urobiť? Mierne stláčajte dvakrát za sekundu (ideálna frekvencia je 100 x za minútu) hrudník dieťatka. Po každom treťom stlačení by malo nasledovať dýchanie z úst do nosa a úst.

Novorodené dieťa je také maličké, že mu nemožno dýchať iba do pusinky, preto obomknite ústami jeho nos aj ústa a vdýchnite mu asi dvadsať mililitrov vzduchu. To je asi toľko, koľko sa vám vojde do pusy, keď vdýchnete a máličko sa vám nafúknu líca. V tomto postupe pokračujte dovtedy, kým dieťatko začne dýchať samo, alebo do príchodu záchranárov. Mimochodom, to že niekto porodí veľmi rýchlo, môže byť aj dedičným faktorom. 

Foto: Shutterstock