Pre väčšinu ľudí zima rovná sa lyžovanie. V poslednej dobe ale mnoho dospelých i detí presedlalo na snoubord. Čo je teda lepšie? Oboje má svoje za a proti a zdatné športové rodiny využívajú výhody oboch športov. Môžu tak vziať na hory oboje vybavenie a každý deň podľa aktuálnych podmienok zvoliť buď dosku alebo lyže.

[ArticleBox Ako dieťa zvláda stres? : 26865]

Z technického hľadiska sa totiž na zmäknutom a poriadne mokrom snehu lepšie pohybuje lyžiarom, zatiaľ čo snoubordista, obzvlášť dieťa, ktoré s doskou ešte len začína, trávi veľa času padaním a povaľovaním sa v snehu, takže ocení skôr mrazivejšie počasie a poriadnu snehovú perinu.

Drobcom radšej lyže

Na druhej strane investovať do lyží a zároveň i do snoubordu nie je práve lacná záležitosť, takže sa vyplatí kúpiť vybavenie v bazároch alebo si na horách jedno či druhé na nejaký deň požičať. Keď dieťa zistí, čo mu viac vyhovuje, môžete sa rozhodnúť, do čoho teda investujete.

Každopádne, ak ide o prvé krôčiky na svahu, odborníci sú jednoznačne za lyže, so snoubordom sa obvykle začína až po začatí školskej dochádzky. Neskôr záleží aj na osobnostnom nastavení vášho dieťaťa. Zatiaľ čo fešáci, ktorí chcú jazdiť rýchlo a brúsiť na zjazdovke elegantné oblúčiky, siahnu rozhodne po lyžiach, trochu voľnejšie založené duše budú asi radšej s rozkrokom pri kolenách poskakovať na doske.

U menších detí tiež funguje príklad rodičov, kým u pubertiakov rodičovské počínanie predstavuje už skôr ukážku toho, čo rozhodne nerobiť. Pamätajte tiež na to, že na snouborde nemajú deti najväčšie problémy so samotnou jazdou, ale s nastupovaním a zvládaním jazdy na vleku.

Zahrajte sa na detektíva

Zima však rozhodne nepatrí len lyžiarom alebo snoubordistom. Keď vás ani vaše dieťa nohy priviazané k jednej alebo dvom doskám práve nenapĺňajú nadšením, nie je dôvod sa nútiť.

Vonku sa dá i bez nich zažiť kopa zábavy. Pokiaľ budeme mať šťastie a začínajúca zima nám nadelí sneh, môžeme sa vonku zahrať na detektíva. Budeme potrebovať lupu s veľkým rozlíšením. Ideálne je využiť dobu, kedy sneh padá vo veľkých vločkách.