Materské mlieko sa považuje za tekutinu, ktorá nemá na svete konkurenciu. To, že má nespočetné množstvo výhod pre dieťa je už dobre známe. No podľa najnovších zistení vedcov nie sú jeho zázračné účinky zanedbateľné ani pre matky. Vďaka dojčeniu sa totiž môžu o niečo skôr vrátiť k svojej “predpôrodnej” váhe. Ako je to možné?

Materské mlieko je pre dieťa bezpochyby tou najlepšou potravou z hľadiska výživy. Je dôležité najmä pre správny rast a vývoj, no ovplyvňuje ho vo veľkej miere aj v dospelosti. Ukázalo sa, že deti ktoré boli dojčené dlhšie, mali v neskoršom veku znížený výskyt alergických ochorení, vysokého tlaku a obezity. No po novom, sa obezity, či nikdy nedosiahnuteľného schudnutia, nemusia obávať ani maminky. Podľa vedcov sa totiž dlhodobé dojčenie spája s vysokou pravdepodobnosťou zbaviť sa tehotenských kíl o čosi skôr.

Na základe údajov zo štúdie nazvanej Prax dojčenia vedenou pediatričkou Dr. Andreou J. Sharma, PhD. z Atlanty, sa sledovala rýchlosť navrátenia predpísanej predpôrodnej hmotnosti po pôrode. Kategorizovali sa ženy podľa stupňa, v akom čase dosiahli svoju pôvodnú hmotnosť v súvislosti s dojčením alebo nedojčením dieťaťa. Hmotnosť, ktorú matky sami uviedli po pôrode sa porovnala s hmotnosťou predpísanej hmotnosti počas tehotenstva, ktorá sa zaznamenala. Pomocou modelov sa  potom skúmali súvislosti medzi dojčením a hmotnosťou matky. Výsledky boli nadmieru prekvapujúce.

Výsledky

“Zo 726 žien v našej štúdii 17,9 % nikdy nedojčilo. Medzi tými, ktorí začali dojčiť, 29,0 % dojčilo výlučne počas prvých 4 mesiacov a 20,3 % dojčilo viac ako 4 mesiace a pokračovalo v dojčení aj viac ako 12 mesiacov. Predpôrodná hmotnosť modifikovala súvislosť medzi pre dojčením a stratou hmotnosti. Ukázalo sa, že medzi matkami bol výrazný rozdiel. Matky, ktoré dieťa nedojčili si väčšiu časť popôrodnej váhy zachovali. Matkám, ktoré dojčili aspoň 4 mesiace úbytok na váhe tvoril priemerne 1 až 2 kg za mesiac, kým matky, ktoré dojčili viac ako 12 mesiacov, nižšiu hmotnosť dosiahli skôr a zachovali si úbytok na váhe v priemere až 5 kg za mesiac,” vysvetľuje Dr. Sharma.

Ako je to možné?

Hovorí sa, že telo ženy pre navrátenie sa do pôvodného stavu, potrebuje po pôrode rovnaký čas, ako trvá tehotenstvo, čiže deväť mesiacov. Ukázalo sa však, že matky, ktoré dojčia, ho nesporne potrebujú menej. Matky, ktoré dojčia totiž pri “výrobe” a najmä “výdaji” materského mlieka spotrebujú ohromné množstvo kalórií.