Keď to prepočítame na kalórie, 30 gramov alebo mililitrov materského mlieka obsahuje viac ako 20 kalórií. Dojčené dieťa, ktorého primárnou zložkou stravy je čisto materské mlieko pre svoj rozvoj potrebuje aspoň 700 gramov mlieka denne, počas prvých šiestich mesiacov. To v podstate znamená, že matka, ktorá dojčí, takto spáli približne 500 kalórií denne, konečné číslo samozrejme závisí od apetítu bábätka.

Vplyv hormónov

Svoju úlohu v celkovom úbytku popôrodnej váhy hrajú tiež hormóny, ktorých v tehotenstve a ani po pôrode v tele matky nie je málo. Pri dojčení sa vyplavuje hormón oxytocín, pomocou ktorého sa zavinuje maternica po pôrode. Existujú tiež dôkazy, že hormón prolaktín, ktorý je zodpovedný za produkciu materského mlieka, nielen spomaľuje metabolizmus tukov v tele, ale môže pôsobiť aj ako stimulátor chuti do jedla. V štúdii z roku 2004 v The American Journal of Clinical Nutrition vedci skutočne zistili, že dojčiace ženy sa nadbytočných kíl zbavili skôr ako nedojčiace ženy, pravdepodobne aj v dôsledku vplyvu prolaktínu na stimuláciu chuti do jedla.

Výsledky tejto štúdie sú skutočne prelomové, no na druhej strane pomerne logické. Príroda to totiž takto múdro zariadila. Čím dlhšie matka dojčí, tým je to lepšie nie len pre vývoj bábätka, ale v podstate aj pre jej líniu a celkovú pohodu. A ako dlho dojčiť? Prečítajte si, čo o tom tvrdia odborníci.

Foto: Shutterstock