Šestonedelie nastupuje bezodkladne po pôrode. Ide o šesťtýždňové hojenie, ktorého výsledkom je celková regenerácia vášho tela a jeho návrat do “pôvodného” stavu. Po cisárskom reze však prebieha o niečo inak. Ak ste teda nerodili prirodzene, ale naopak sekciou, prečítajte si zásadné rozdiely, ktoré počas šestonedelia môžete očakávať.

Popôrodná bolesť

Pôpôrodná bolesť je v prípade cisárskeho rezu iná. Keďže zákrok sa vykonáva v čiatočnej alebo celkovej anestézii, tesne po pôrode bolesť ešte neucítite, no keď anestéza vyprchá, aj tá sa prejaví. Miesto môže zostať bolestivé dlhšiu dobu, preto pomôcť môžu analgetiká, ktoré vám predpíše lekár. Užívať ich môžete napríklad v podobe čapíkov, ktoré nie sú pre dieťatko škodlivé.

Jazva

Jazva po cisárskom reze ostáva na inom mieste ako pri prirodzenom pôrode. Rez sa vykonáva v oblasti brucha a podbruška, avšak rozdiely sú aj v popôrodnej starostlivosti. Po pôrode sekciou sa môžete sprchvoať, no nesmiete sa kúpať. Pokiaľ dôjde k namočeniu obväzu mali by ste ho ihneď vymeniť. Dajte tiež pozor, aby ste sa veľmi nenamáhali, pretože stehy vám odstránia až po 7 dňoch. Následne po 4 týždňoch môžete začasť používať krémy a maste na podporu hojenia jazvy. Tá môže byť ešte aj zopár týždňov po pôrode bolestivá a svrbivá.

Nosiť by ste mali voľné spodné prádlo a dbať na to, aby sa netrelo o ranu. Ideálne je, aby bolo vyrobené z prírodných materiálov a nebolo príliš tesné. Každopádne, ak vás jazva bolí, je začervenaná či hnisá, mali by ste kontaktovať svojho lekára. Nesprávne hojenie môže spôsobiť infekciu či zápal, preto nič nepodceňte.

Močenie a pohyb čriev

Po prirodzenom pôrode je močenie o niečo zložitejšie, no ak ste rodili sekciou a rana vám dovoľuje prejsť na toaletu po vlastných, máte šťastie. Po chirurgickom zákroku je však najskôr potrebné odstrániť katetér. Pri močení môžete pociťovať bolesť alebo tlak, dokonca aj obe z nich, no nie je to nič nezvyčajné. Dajte však pozor, aby ste sa príliš nenamáhali a nedošlo k pretrhnutiu jazvy.