Obdobie po pôrode býva veľmi náročné. Zatiaľ čo si vy zvykáte na úlohu matky, vaše telo sa snaží dostať do pôvodnej formy. V tomto období je veľmi dôležité dodržiavať isté pravidlá, aby ste si neprivodili vážne zdravotné komplikácie.

Šestonedelie sa začína hneď po vypudení placenty a zväčša trvá šesť až osem týždňov. Telo počas neho prechádza veľkými zmenami a začína s regeneráciou po pôrode. Prichádza k hojeniu rán na pohlavných orgánoch, ktoré boli spôsobené pôrodom, spúšťa sa produkcia mlieka a vaječníky sa tiež pomaly dostávajú do pôvodnej formy. Prichádza k regenerácii maternice. Čo je však ešte dôležitejšie, vplyvom hormonálnych zmien môže prísť taktiež k rôznym telesným, ale aj duševným ťažkostiam.

Vypadávanie vlasov 

Počas šestonedelia a dojčenia prichádza k väčšiemu vypadávaniu vlasov. No neľakajte sa. Počas tehotenstva vám vlasy aj tak zhustli, takže v normálnom prípade sa nemusíte báť žiadneho negatívneho efektu. Po odstavení dojčaťa sa tento stav normalizuje.

Návaly potu 

Aj v tomto prípade úradujú hormóny. „ Po pôrode mi bola obrovská zima a o hodinu by som sa najradšej zvliekla z kože. Tak som sa potila. Podobné pocity zdieľali aj moje spolubývajúce v nemocnici, takže som sa nemusela hanbiť, keď som vyšla po stýkrát zo sprchy a o pár minút som bola zase spotená,“ spomína prvorodička Júlia. Po pár týždňoch tieto problémy ustali. 

Pokles pošvy a maternice 

Svalstvo dna panvy a brucha sa počas tehotenstva a pôrodu silne namáha a naťahuje. Po viacerých alebo ťažkých pôrodoch sa tak môžu objaviť ťažkosti ako klesanie vagíny a maternice a s tým spojený únik moču. Aby ste udržali tieto ťažkosti v čo najmenšej miere, mali by ste po skončení šestonedelia začať s relaxačnou gymnastikou. 

Hemoroidy ako dôsledok pôrodu 

Zlatá žila, ako hemoroidy ľudovo nazývame, nie je po pôrode nič výnimočné. Vysoký tlak v panve počas pôrodu totiž spôsobí vychýlenie časti sliznice hrubého čreva v oblasti konečníka. Hemoroidy bývajú sprevádzané pálením, svrbením a zvýšenou citlivosťou. Dobrou správou je, že čoskoro vymiznú.