Možno sa chystáte na svoje prvé milovanie po pôrode. A možno nebude také, aké ste si ho vysnívali. Čo všetko sa môže vo vašej spálni odohrať a načo by ste sa mali poriadne pripraviť? Realita totiž býva iná, ako predstavy.

Prvé milovanie po pôrode utrpením?

Úzka pošva, hrozná bolesť a štípanie. Aj takto opisujú niektoré mamičky prvý sex po pôrode. Za všetko môže hormón prolaktín. Hlavnou úlohou tohto hormónu je totiž sekrécia mlieka a blokovanie pohlavných hormónov. Príroda to jednoducho zariadila múdro: aby nás nič neodvádzalo od starostlivosti o potomstvo, chuť na sex i jeho vykonanie nám jednoducho po dobu, kedy matka svoje dieťa dojčí, tak trochu zablokovala. Po čase keď prestanete dojčiť sa však všetko vráti do normálu (aj vaša chuť na sex) a pohlavný styk možno bude ešte lepší ako predtým.

Ak nejde o hormonálnu zmenu

Nie vždy však ide o prípady súvisiace s hormonálnymi zmenami. Niektoré mamičky začnú po prvom popôrodnom styku silno krvácať a musia ísť znovu na zošívanie, lebo ich nastrihnutie sa zle zhojilo. Niekedy však môže byť len čisto o únavu. Ak vám dieťa po nociach nespí a vy si tak nedokážete poriadne oddýchnuť, potom je sex posledná vec, na ktorú myslíte. Problém možno spočíva aj v tom, že si partneri často myslia, že hoci sa im narodí dieťa, život sa im radikálne nezmení. Ale zmena je to v skutočnosti masívna a málokto je na ňu dobre pripravený.

Ako sa pripraviť na možné zmeny po pôrode

„Príprave rodičov na ich ďalší životný štýl sa dnes spoločnosť venuje len veľmi málo. Niet potom divu, že sa zvyšuje počet nespokojných párov, ktorých vysnívaný život sa končí v rozvodovej sieni,“ hovorí kouč Aleš Kalina. Podľa odborníka by sme sa mali primárne zamerať na správnu voľbu životného partnera: „Prekontrolujte a uistite sa, či je váš partner hodný toho, aby sa vôbec stal rodičom vášho potomka. Či ste skutočne takí priatelia, ktorí sú schopní uniesť nový parameter rodiny a ďalej budovať dlhodobé šťastie. Nenechajte sa natlačiť do dieťaťa len preto, že už ste príliš starí, že už ostatní vrstovníci do toho vkĺzli alebo že sa vo vzťahu nudíte a dieťa by vám v tom mohlo pomôcť,“ dodáva expert. Len pokiaľ ste totiž ako pár skutočne silní, môžete zvládnuť aj takú situáciu, akou je popôrodná sexuálna abstinencia.

Madonin komplex

Problém môže byť aj celkom opačný a sex môže naopak odmietať muž. Niektoré z partnerov totiž s manželkou odmietnu spať preto, čo videli v pôrodnej sále. Tento problém patrí medzi veľmi časté a hovorí sa mu madonin komplex a v skratke znamená to, že partner po pôrode prestáva svoju partnerku vnímať ako milenku, ale berie ju len ako rodičku a matku svojho dieťaťa. Pýtate sa, čo sa s tým dá robiť? Hlavne sa netreba ponáhľať. To by ste mali mať na pamäti, či už so sexom váhate, alebo nie. Dajte si na čas a počkajte, dokiaľ neopadne prvotná emočná lavína a fyzický nápor na vás i na partnera, a dieťa bude čím ďalej, tým lepšie spať. Potom budete mať opäť dostatok času znovu sa naučiť venovať jeden druhému. To, že sa z vás teraz stali mama a tato, neznamená, že je so sexom už navždy koniec! Nezabudnite, že na začiatku toho všetkého ste boli práve vy dvaja.

Foto: Shutterstock