Na jar sa tešíme všetci. Konečne slnko, teplo a dokonca aj povolené prechádzky v prírode bez rúšok. S prebúdzaním jarnej prírody sa však prebúdzajú aj nechcené parazity - kliešte. Ako sa pred nimi chrániť? Prinášame vám 5 užitočných rád.

Kliešte patria k parazitom, ktoré si zväčša všimneme až neskoro. Sú veľmi nenápadné, rýchle, ale za to môžu spôsobiť nemalé problémy. Je preto viac ako len na mieste nepodceňovť ochranu každého člena rodiny, ako detí, dospelých, ale aj domácich miláčikov. Čo teda môžete spraviť preto, aby ste doma nemuseli zápasiť s kliešťami?

Zvoľte správne oblečenie

Teplé jarné počasie nás láka k postupnému odhaľovaniu. Krátke rukávy sú však pre kliešte ideálnym spôsobom ako sa prichytiť na telo. Pokiaľ sa teda chystáte na poriadnu jarnú prechádzku do prírody, kde je navyše aj vysoká tráva, rozhodne zvoľte minimálne dlhé nohavice, a to aj pre deti. Ešte lepším tipom je, ak si nohavice zastrčíte do ponožiek a nedáte tak kliešťom šancu dostať sa ihneď po prichytení na kožu. Je však vhodné mať zastrčené aj tričko, keďže kliešte sú veľmi rýchle a veľmi rýchlo hľadajú miesto na tele, teda voľnú plochu kože. Ak trebárs chcete ležať v tráve, zvoľte aj dlhý rukáv na tričku, no do príliš vysokej trávy si radšej vôbec neľahajte a nedovoľte to ani deťom.

Používajte repelent

Repelentné prípravky proti kliešťom sú skutočne pokladom a ich silu netreba podceňovať. Zväčša totiž obsahujú zložky, ktoré kliešte prirodzene odpudzujú, a preto sa na vás ani vaše oblečenie nemajú snahu prichytiť. Niektoré repelenty sú vhodné len na kožu, iné aj na oblečenie a výber je samozrejme len na vás. Repelent by ste mali použiť minimálne 10 až 20 minút pred návštevou prírody, aby vyschol a začal účinkovať. Tiež je nevyhnutné riadiť sa bezpečnostnými pokynmi od výrobcu, uvedených na spreji.