Ochorenia dýchacích orgánov sú do istej miery sezónnou zále- žitosťou, ale posledná „sezóna“ bola vskutku neštandardná.  Klasické chrípkové obdobie sa nekonalo, pandémia výrazne ovplyvnila počet, ale aj skladbu pacientov, ktorí lekárov navštevovali. Zmenil sa aj charakter ich zdravotných problémov.

Fenomén pískania v ušiach

V ambulanciách ORL lekárov v jarnom období výrazne ubudli pacienti s akútnymi infekciami dýchacích orgánov. Uvidíme, čo prinesie jeseň a prípadná tretia vlna pandémie nového koronavírusu. Čoraz častejšie sa u ľudí vyskytuje problém s pískaním v ušiach, poruchy sluchu, čuchu a chuti,“ hovorí ORL lekárka MUDr. Alena Staníková, PhD., z Medicínskeho zariadenia v Mlynskej doline v Bratislave: „Množstvo prípadov pískania v ušiach je alarmujúce,  kedysi to bývala diagnóza dospelých, v súčasnosti tento problém majú už aj 5- až 6-ročné deti, čo je veľmi netypické. Objavuje sa aj viacej pacientov s krvácaním z nosa.“ Pandémia výrazne ovplyvnila aj to, akí pacienti ambulancie otorinolaryngológov v posledných mesiacoch navštevovali. „Malé deti, škôlkari a mladší školský vek z ambulancií prakticky vymizli, keďže boli izolovaní doma a dodržiavali hygienické nariadenia,“ – dopĺňa MUDr. Staníková.

Návrat do kolektívu je rizikový

Po návrate do škôl po prázdninách sa u detí často opakuje podobný scenár: po týždni alebo dvoch pobytu v škole či v škôlke dieťa z kolektívu „prinesie“ soplíky alebo kašeľ. Školský rok sa čochvíľa začne a vzhľadom na obmedzenú dochádzku v minulom i predminulom roku je cieľom rodičov, aby deti vymeškali čo najmenej. Čo radí skúsená lekárka, ako v prípade klasických detských infekcií správne postupovať? Rovnako, ako pred pandémiou – na liečbe bežných detských soplíkov sa nič nezmenilo.

Každé dieťa prichádza do kolektívu so svojou bakteriálnou flórou a vzájomnými kontaktmi dochádza k prenášaniu infekcií. Platí to pre vírusové aj bakteriálne infekcie. U detí do troch rokov je imunita slabšia, dostatočne nevyvinutá. Od troch rokov je imunitný systém dostatočne silný, aby bez problémov zvládol bežné infekcie. Niekedy s pomocou lekára, častejšie aj bez neho. „Rodičia najlepšie vedia, čo deťom na soplíky zaberá. Väčšina infekcií horných dýchacích orgánov a rinosínusitíd začína ako vírusový zápal, sú sprevádzané vodnatou sekréciou a opuchom v nose. Neskôr, zhruba po týždni, spravidla dochádza k bakteriálnej superinfekcii, čiže sa pridružia baktérie. Vtedy sa hlien začína zahusťovať a sfar- bovať na žltý alebo zelený – podľa toho, aká baktéria spôsobila zápal,“ vysvetľuje MUDr. Alena Staníková, PhD. Podľa nej treba vždy čo najskôr začať so symptomatickou liečbou. To znamená, opuchnutý noštek najskôr vysmrkať, resp. odsať hlieny odsávačkou a dať kvapky do nosa, ktoré ho uvoľnia a sliznica odpuchne.