Strašná nočná mora každého rodiča. Máte doma malé klbko radosti, no môže nastať nepredvídaná situácia. Dieťatko prestane dýchať. Čo robiť, ako sa zachovať? Ako mu poskytnúť prvú pomoc? Rozhodujú správne rozhodnutia a minúty. Čo by preto mal vedieť každý rodič?

SIDS, z pôvodného anglického názvu Sudden infant dead syndrome predstavuje život ohrozujúci a nebezpečný stav, pri ktorom dochádza k náhlemu prerušeniu dýchania u dieťaťa. V preklade znamená “syndróm náhleho úmrtia dojčiat” a postihuje predovšetkým novorodencov, ale môže sa vyskytnúť aj u dojčiat. Ako dieťaťu poskytnúť prvú pomoc? Riaďte sa týmito zásadami.

Zistite, či je pri vedomí

SIDS sa nemusí vyskytnúť u každého dieťaťa. Je to veľmi individuálne a dokonca ani nie je známe, či existujú nejaké rizikové faktory, ktoré by mohli SIDS vyvolať. Každopádne je pre každého jedného rodiča nutné vedieť, ako postupovať, ak jeho novorodenec či dojča prestane dýchať.

V prvom rade je dôležité zistiť, či je dieťa pri vedomí. To zistíte tak, že bábätko hlasne oslovíte (aj vtedy, ak ešte neraguje na svoje meno), vtedy môžete skúsiť hlasnejšie tlesknúť. Ak sa dieťa neprebudí, jemne ho pobúchajte po chodidle alebo pošteklite. Takisto môže pomôcť, ak mu niekoľko sekúnd budete chrbát trieť dlaňou. Pokiaľ na žiadne z týchto podnetov nezareaguje, je v bezvedomí a preto konajte! Ihneď zavolajte rýchlu zdravotnú službu na číslo 155 alebo 112 a okamžite začnite s oživovaním. Nestrácajte ani sekundu. Ako pri oživovaní postupovať?

Prvá pomoc

Než začnete so samotnou resuscitáciou presvedčte sa, že dieťa nemá nič v ústach. Pozrite sa do úst a ak tam predsa len niečo má, vyberte to. Potom jednu ruku položte bábätku na čelo a mierne mu zakloňte hlavičku. Potom prstami druhej ruky jemne zdvihnite bradu. Ak má dieťa hlavu v takejto polohe, má spriechodnené dýchacie cesty a pri väčšom šťastí sa v takomto prípade aj rozbehne dýchanie. Ak nie, pokračujte v oživovaní. Pod ramená dieťaťa položte napríklad deku, aby ste udržali otvorené dýchacie cesty.

Umelé dýchanie

Než pristupíte k umelému dýchaniu, počúvaním a pohľadom zistite, či sa predsa len dýchanie nerozbehlo. Pokiaľ stále nie, začnite s umelým dýchaním. Použite obe ruky, pričom jednu ruku položte na čelo a druhú na bradu, čím udrživate záklon hlavičky. Svojimi ústami zakryte pery aj nos dieťaťa. Najskôr vykonajte 2 až 5 umelých dýchaní. Pri dvoch vdýchnutiach by sa mal hrudník dieťatka začať zdvíhať v podobných intervaloch podaných vdychov. Je nutné ustriehnuť, či nevdychujete málo vzduchu, vtedy sa hrudník nezdvíha.