Šikana je jedným z najrozšírejnejších a zároveň najzávažnejších problémov všetkých vzdelávacích inštitúcií. Zanecháva následky najmä na psychickom zdraví obete a preto je jej odhalenie včas úplne zásadné. Čo by ste si mali všímať?

Zhoršenie prospechu

Ak si všimnete, že dieťaťu sa zrazu zo dňa na deň zhorší prospech, neberte to na ľahkú váhu. Nehovoríme tu o jednej zlej známke, no ak dlhší čas pozorujete, že prospech ide rapídne dole, mali by ste sa zamyslieť nad príčinou. Šikana totiž môže byť jednou z nich.

Znížená chuť do jedla

So zhoršenou psychikou súvisí aj celkový pokles apetítu. To si môžete všímnúť veľmi jednoducho a to tým, že dieťa začne jesť oveľa menej alebo prestane jesť vôbec. Takúto situáciu musíte ihneď riešiť a ak sa vylúčia zdravotné ťažkosti, príčina je viac ako len jasná.

Dieťa nechce chodiť do školy

Máte pocit, že dieťa urobí všetko preto, len aby aspoň jeden deň nemuselo ísť do školy. Vymýšľa si zdravotné ťažkosti či náročnú písomku až príliš často? Mali by ste sa mať na pozore. Aj toto môže prezradiť strach obete z agresora.

Problémy so spánkom a učením

Okrem zníženej chuti do jedla si môžete všimnúť tiež problémy so spánkom či s koncentráciou pri učení. Ak má dieťa nepokojný spánok, často sa budí spotené či trpí nočným pomočovaním, nie je to dobrým znamením. Takisto môže mať problémy s učením, nevie si spájať súvislosti, hoci tomu doteraz tak nebolo.

Pýta si peniaze