„Stoj rovno a nehrb sa!“ To je jedna z častých viet smerovaných k deťom. Na každej preventívnej prehliadke žiada pediater nášho potomka, aby sa rovno predklonil. Strašiak zvaný skolióza sa totiž musí včas odhaliť a riešiť.

Všeobecne si pod pojmom skolióza predstavujeme dieťa „skrútené ako paragraf“. A nie sme ďaleko od pravdy. Ale nemá cenu sa obviňovať, že sme syna alebo dcéru dosť neviedli k športu alebo nekontrolovali, či má každý pár obuvi päť certifikátov. Účinná prevencia proti skolióze totiž neexistuje a lekári ju označujú slovom „idiopatická.“ Laicky preložené: bohužiaľ sa väčšinou neodhalí ani presná príčina tohto problému.

S kým máme tú česť

Skolióza je jednou z deformácií chrbtice a obvykle sa objavuje v detskom veku. „Skolióza je stranové zakrivenie chrbtice, stavce sú pri nej rotované a deformované,“ vysvetľuje rehabilitačná lekárka MUDr. Alena Nechvátalová, rehabilitačná lekárka Centra pohybovej medicíny. „Nesie so sebou i zmeny na rebrách, pretože rebrá sa upínajú do miest stavcov, a tiež zmeny v postavení lopatky, ktorá na strane vyklenutia chrbtice stojí vyššie ako druhá lopatka.“  K tomu všetkému pridajme zmeny na panve a hneď je jasné, že stretnúť sa so skoliózou znamená beh na dlhšiu trať a že ide o štrukturálnu záležitosť. Skolióza sa preukazuje rentgenovým vyšetrením, ale väčšinou je viditeľná i na pohľad.

Kedy ide o skoliózu?

Jednoduchá otázka bez odpovede. V prípade skoliózy sa nedajú nájsť zásadné dôvody, prečo ju má práve vaše dieťa, ale ktokoľvek môže patriť k 0,5 % tých, ktorí sa liečia na skoliózu. Všetko, čo sa na jej vzniku môže podieľať, sú podľa lekárky skôr drobnosti. Aj zdravé športujúce dieťa sa môže začať pasovať so zakrivením chrbtice, a to v akomkoľvek veku. Rozlišujú sa tri základné typy skoliózy podľa veku:

  • Infantilný typ: do 3. roku veku
  • Juvenilný typ: medzi 3.–10. rokom
  • Adolescentný typ: v období puberty

„Častejšie sa skolióza týka dievčat a typický vek, kedy sa odhalí, je okolo desať rokov. Zvýšenú pozornosť by sme chrbtu dieťaťa mali venovať vždy v období rýchleho rastu,“ upozorňuje MUDr. Nechvátalová.

Diagnostika a liečba

Fakt, že skolióza je obvykle viditeľná i pre laika, neznamená, že môžeme vynechať lekárske vyšetrenie a stanoviť diagnózu sami. Práve naopak, pri našom pohľade na krivý chrbát dieťaťa sa to všetko ešte len začína. A plynule pokračuje do špecializovanej ordinácie ortopedického alebo rehabilitačného lekára. Základom pre ďalší postup je totiž röntgenová snímka, z ktorej vzíde následná terapia.