Hemoroidy sú jedným z najčastejších ochorení, ktorým trpia budúce mamičky. Skúsený špecialista s viac než 20-ročnou praxou nám prezradil, prečo hemoroidy trápia práve tehotné ženy, ako sa dajú liečiť a či existuje nejaká prevencia.

Čo sú hemoroidy a ako sa prejavujú?

„Hemoroidy, ľudovo nazývané „zlatá žila“, sú opuchnuté a zapálené žily v konečníku. Samotný konečník a jeho sliznicu vystie - la hustá cievna sieť, ktorej úlohou je zabezpečiť výživu okolitého tkaniva. Problém vzniká, keď sa cievy začnú rozširovať, nahromadí sa v nich krv a tvoria sa hemoroidálne uzly. Prvými príznakmi hemoroidov sú svrbenie a pálenie v oblasti konečníka, čo je veľmi nekomfortné. Následne sa môžu pridružiť krvácanie, bolesti, vyklenutie konečníka, ale takisto aj nafukovanie či poruchy vyprázdňovania,“ vysvetľuje chirurg Július Muranský.

Prečo sú tehotné ženy rizikovou skupinou

Počas tehotenstva prechádza ženské telo výraznými zmenami a je vystavené nadmernej záťaži. Okrem iného sa vyššie nároky kladú aj na cievy. A práve z tohto dôvodu je u tehotných žien veľmi častý výskyt hemoroidov. „Ďalšími priťažujúcimi faktormi počas tehotenstva sú neustále sa zväčšujúci tlak maternice na konečník a tehotenská zápcha. Podľa štatistík ňou trpí takmer polovica tehotných žien. Hormóny, ktoré sa v tehotenstve vytvárajú, oslabujú napätie svalstva čriev a tým spomaľujú pohyb stravy v tráviacom systéme. Výsledkom je zápcha, ktorá núti ženu vyvíjať väčší tlak pri vytlačení stolice, a to negatívne vplýva na hemoroidy. Okrem tehotenstva má vplyv na vznik resp. zhoršenie hemoroidov aj samotný pôrod, kedy rodička vyvíja obrovský tlak a silu pri tlačení bábätka,“ vraví odborník.

Aké druhy hemoroidov existujú?

Z hľadiska miesta lokalizácie rozlišujeme vnútorné, vonkajšie alebo kombinované hemoroidy. U tehotných žien resp. žien po pôrode ide predovšetkým o tzv. vnútorné hemoroidy. Napriek tomu, že nie sú bežným okom viditeľné, dokážu poriadne potrápiť. „Prítomnosť vnútorných hemoroidov vie zistiť iba lekár pri vyšetrení konečníka, tzv. proktologickom vyšetrení. Trvá len pár minút a pre pacientku je bezbolestné. Skúsený špecialista vie po vyšetrení určiť diagnózu s presnosťou až 95 percent a odporučiť tak najvhodnejšiu metódu liečby,“ upokojuje lekár.