Vzhľad stolice je u dojčaťa významným ukazovateľom. Preto niet divu, že každého rodiča vydesí, keď sa v plienke objaví krv. Čerství rodičia možno budú zaskočení otázkou detskej lekárky na to, ako vyzerá obsah plienky ich drobčeka. Práve vzhľad stolice však patrí medzi vodidlá, podľa ktorých sa dá posúdiť stav a fungovanie tráviaceho systému dieťaťa.

Zatiaľ čo v prvých dňoch po narodení opúšťa črevá tmavá smolka, po pár dňoch sa u dojčených detí objaví stolica vzhľadu a konzistencie miešaných vajec. Neskôr nemusia mať stolicu i niekoľko dní. 

Materské mlieko je totiž dokonalá potravina, ktorú dojčatá dokážu po adaptácii tráviaceho systému na život mimo maternice využiť do poslednej kvapky. Deti živené umelou výživou mávajú stolicu pravidelne a jej konzistencia a farba sa viac podobajú stolici starších detí.

Keď sa objaví krv

Prítomnosť krvi v stolici prirodzene znepokojí každého, tento symptóm totiž máme zafixovaný ako patologický. Napriek tomu panika nie je namieste. V prvom rade sa treba uistiť, že ide skutočne o krv. Niekedy totiž čerství rodičia zamenia za krv drobné zvyšky mrkvy, ktorá býva najčastejším prvým príkrmom.

Mrkva obsahuje nestráviteľné zvyšky, ktoré sa v inak žltohnedej stolici prikrmovaného dieťaťa môžu objaviť bez toho, aby to znamenalo, že niečo nie je v poriadku. Farbu stolice môžu zmeniť niektoré ďalšie potraviny, napríklad červená repa, ktorá si v poslednej dobe našla opäť cestu do nášho jedálneho lístka a ktorú rady konzumujú aj tie najmenšie deti.

Čerstvá alebo stará?

Málokrvné deti dostávajú železo v sýto hnedých kvapkách každý deň, čo sa zákonite musí prejaviť na ich stolici. Tmavé zafarbenie môže spôsobiť aj krv prehltnutá dieťaťom pri dojčení z rozpraskaných či rozhryzených bradaviek matky. V týchto prípadoch ide však vždy o staršiu krv, ktorá obsah plienky zafarbí skôr do tmavo hnedej až čiernej farby.

Keď sa však v stolici objaví jasnočervená farba, ide o čerstvú krv. V prvých týždňoch po pôrode sa môžu objaviť tenké červené nitky – väčšinou nejde o nič závažné. Pokiaľ sa však objaví väčšie množstvo krvi a bábätko je plačlivé, prípadne má tvrdé bruško alebo vracia, nie je na čo čakať. Konzultácia s lekárom vás buď upokojí, že sa nič nedeje, alebo odhalí problém.