Na leto a slnko sa netešia len dospelí, ale predovšetkým aj deti. No práve pre tie môže byť slnko kamarátom, ale v niektorých prípadoch aj nepriateľom. Aké pravidlá ochrany pred slnkom by ste teda mali poznať? 

Ekzému slnko (ne)pristane

Špeciálnu starostlivosť vyžadujú atopické deti s ekzémom. V letnom období dochádza k výraznému zhoršeniu atopickej dermatitídy asi u štvrtiny detí, rovnaký počet ale udáva, naopak, zlepšenie stavu. Dôvodom zhoršenia vyrážky býva jednak zvýšené potenie v horúcom podnebí, jednak neznášanlivosť slnka najmä u detí prvého a druhého fototypu. Zlepšenie ekzému pričítajú odborníci najmä oveľa väčšej psychickej pohode detí.

Cez prázdniny totiž odpadajú pre niektoré deti stresujúce návštevy jaslí, škôlok či škôl, rodina je viac spolu a užíva si príjemné okamihy letnej dovolenky. Na fototyp kože nemá atopický ekzém žiadny vplyv, neplatí preto, že by sa atopické deti spálili na slnku ľahšie či skôr než iné deti. Ekzematik sa preto môže spoľahnúť na ochranný faktor rovnako ako ostatní. Rozdiel je však vo výbere vhodných ochranných prostriedkov. V každom prípade treba vyberať z tých hypoalergénnych s prírodnými výťažkami, ideálne s minerálnymi filtrami. Opaľovací prípravok môže citlivému dieťaťu spôsobiť alergickú reakciu, preto sa vyplatí vyskúšať najprv malé množstvo krému na predlaktie. Čo však deťom s ekzémom väčšinou skutočne prospieva, je pobyt v morskej vode a prímorskej klíme.

Keď sa predsa len spáli

Niekedy sa však aj napriek všetkej starostlivosti na tele dieťaťa objaví spálené miesto. Najčastejšie nejde o prosté vystavenie dieťaťa slnku bez toho, aby bolo ošetrené ochranným krémom, ale skôr o nedostatočne natreté miesta alebo predpoklad, že na obyčajnej prechádzke sa dieťa nespáli.

Spálenina je vlastne zápalová reakcia povrchovej vrstvy kože, ktorá sa objavuje postupne. Môže to trvať i 24 hodín, kým sa spálenie od slnka prejaví v plnej šírke. Prvou pomocou je najmä chladenie postihnutých miest obkladom s ľadovou vodou, pomáha aj intenzívny príjem tekutín.

„Na ošetrenie spálenej kože sa môžu použiť hydratačné mlieka, krémy alebo špeciálne peny. Najviac sa mi osvedčili prípravky s obsahom panthenolu. Úľavu koži prinesie aplikácia chladivého krému z chladničky. Na spálenú kožu možno dávať i obklady z čierneho čaju, ktorý obsahuje protizápalový tanín. Veľa ľudí používa na spáleniny chladivý biely jogurt, ako dermatologička proti tomu nemám žiadne námietky. Okrem zvláčňujúcej, hydratačnej a upokojujúcej starostlivosti o kožu je vhodné vypiť dostatočné množstvo tekutín,“ radí Helena Jančová. Ak sa u dieťaťa objaví žalúdočná nevoľnosť, zimnica, teplota, mdloby, rozsiahle pľuzgiere či celková slabosť, je namieste konzultovať stav dieťaťa s pediatrom.