Spev je akousi prirodzenou metódou pre utíšenie dieťaťa, ak už nič iné nezaberá. Avšak zistilo sa, že spev by sa nemal „používať“ len na utíšenie plaču. Pre dieťa je omnoho prospešnejší, ako ste si možno mysleli.

Prvou formou verbálnej komunikácie s bábätkom mnohých rodičov sú slová. Podľa odborníkov to nie je práve najšťastnejšia voľba, pretože dieťa ich významu aj tak ešte nerozumie. Naopak tvrdia, že prvou najvhodnejšou metódou komunikácie s dieťatkom, je spev. Okrem toho sa zistilo, že spev má aj blahodarné účinky na jeho zdravý vývoj.

Prečo je spev pre dieťa dôležitý?

Spev je prvou jazykovou lekciou, ktorú môže matka ponúknuť dieťaťu ihneď po narodení. Spievanie dieťatku je prospešné najmä pre novorodencov, keďže dieťa dokáže rozvíjať schopnosť spracovávať zvuk už prvých 25 týždňov. Holandskí a maďarskí vedci zistili, že deti do jedného roka môžu pomocou spevu dokonca identifikovať rytmus a rytmické vzorce. Čo sa týka batoliat, Sally Goddard Blythe, riaditeľ Inštitútu pre neurofyziologickú psychológiu, tvrdí, že rodičia kladú príliš veľký dôraz na rozvíjanie čítania, písania a rozpoznávania čísel už po prvom roku života dieťaťa, a nie dosť na spev, hoci spievanie znižuje riziko jazykových problémov v staršom veku.

Ďalším dôležitým faktorom je aj to, ako dieťatku spievate. Pri speve, by sa mala výška hlasu mierne zvyšovať a tempo by malo byť pomalšie, ako bežné tempo reči. Dôležité je tiež zapojiť aj emócie, pohyb tela zo strany na stranu (ak dieťa držíte na rukách) a udržiavanie očného kontaktu s dieťatkom. Tento druh spevu je ten „správny“ a má aj niekoľko výhod.

Upevnite puto

Spievanie posilňuje vzájomné puto medzi matkou a dieťaťom. V tomto prípade je dôležitý najmä fyzický kontakt, keďže v prvých týždňoch je to prvý kontakt dieťaťa s matkou. Neskôr, ak je to možné, je vhodné s dieťatkom udržiavať aj očný kontakt, čo ešte viac pomáha k regulácii vedomia a pozornosti dieťaťa. Spev dokáže pozitívne ovplyvniť aj náladu ako dieťaťa, tak aj matky. Takisto môže pomôcť pri kŕmení a spánku, kedy „spevavý“ tón hlasu matky poskytuje dieťatku pocit bezpečia.