Nachádzate sa približne v polovici tehotenstva, no napriek tomu máte pred sebou ešte kus cesty. Druhý trimester je pre väčšinu mamičiek ten najjednoduchší, keďže ste so svojím tehotenstvom už zžitá a zároveň sa ešte netrápite otázkou pôrodu. Čo všetko sa počas tohto obdobia deje?

Druhý trimester (13. – 27. týždeň)

V druhom trimestri už svoje tehotenstvo viac-menej dobre poznáte, no čo je dôležitejšie váš drobec v brušku na vás začína intenzívne reagovať. Čo by ste teda o druhom trimestri mali vedieť?

Čo sa deje s mamičkou?

Vstupujete do najkrajšieho obdobia z celého tehotenstva. Postupne sa vám začne vracať energia a tehotenské nevoľnosti vymiznú. Na vašom tele sú už zjavné tehotenské zmeny a okrem tvarov tela si možno všimnete i zmeny kvality kože a vlasov. Zatiaľ čo pleť býva v tehotenstve zdravá, čistá a hladká, vlasy sa môžu častejšie mastiť. V tejto chvíli nastáva čas na pravidelné mastenie kože krémom proti striám, rozhodne teda prevenciu nepodceňte a natierajte brucho aspoň 2x denne. Zväčšujúce sa bruško vám dá pravdepodobne čoskoro najavo, že pre spánok sú vhodnejšie polohy na boku či na chrbte.

Približne po 16. týždni tehotenstva vám lekár bude schopný prezradiť pohlavie dieťatka (na ultrazvuku sa podľa pôrodníckej hantírky ukáže buď kávové zrno, alebo chvostík) a zhruba od 17. týždňa (u druhorodičiek) môžete cítiť pohyby dieťatka. Ako prvorodička ich budete schopná rozoznať najskôr až o tri týždne neskôr.

Mliečne žľazy v prsiach začínajú zahajovať svoju funkciu, na prsiach začínajú presvitať žily a prsníky samotné sú ešte citlivejšie (žltá tekutina vytekajúca z bradavky je prípravou na prvé mlieko – mledzivo). Približne okolo 23. týždňa sa môžu objavovať prípravné sťahy maternice, tzv. poslíčky, ktoré ale nevedú k pôrodu. S koncom druhého trimestra je vaša maternica veľká ako futbalová lopta a vy sa už budete cítiť o niečo unavenejšia.