Pokožka bábätka je veľmi jemná a citlivá, rovnako ako jeho imunitný systém. To znamená, že chemikálie, voňavky, farby na oblečenie a podobné veci môžu spôsobiť v lepšom prípade podráždenie, v tom horšom vysušenie, odreniny alebo vyrážku. Poradíme vám, ako sa o jeho pokožku čo najlepšie postarať.

Bábätko sa rodí s vráskavou kožou, pokrytou mazom, ktorý funguje ako ochranný štít. Jeho hlavnou úlohou je ochrana kože pred dráždením a neskôr pred vysychaním, teplotná regulácia a antimikrobiálna ochrana.

Počas prvého týždňa života z pokožky prirodzene zmizne. Netreba ho nijako odstraňovať, ani dieťatko natierať telovými mliekami či krémami.

Časté kúpanie nie je správna voľba

Odolajte nutkaniu kúpať dieťatko príliš často. Časté kúpanie, t. j. viac než trikrát týždenne v priebehu prvého roku života, odstraňuje prirodzenú ochrannú vrstvu chrániacu detskú pokožku. To ju zanecháva zraniteľnou a kontakt s prípadnými alergénmi by mohol vyvolať nežiaducu reakciu.Takéto malé bábätká nemajú šancu sa nijako ušpiniť. Nikam nechodia, nešportujú, nepodnikajú žiadne väčšie akcie.

Jediné, čomu tak treba venovať pozornosť, je plienková oblasť a miesta, ktoré si môžu znečistiť slinami. V priebehu prvých mesiacov života preto stačí, keď budete tieto dve zóny udržiavať v čistote pomocou špongie a trocha vody. V tomto období sa tiež skúste zaobísť bez zbytočných kozmetických prípravkov. Imunitný systém vášho potomka sa totiž stále vyvíja a hrozí aj alergická reakcia.

Keď zaútočí krém

Ekzém poznáte podľa červenej, svrbiacej vyrážky hlavne na tvári a v oblasti vlasov, na vnútornej strane lakťov a pod kolenami. Existuje však niekoľko možností prevencie suchej, podráždenej pokožky a ekzému. Obmedzte, napríklad, používanie produktov na detskú pokožku. Pokiaľ je to nevyhnutné, siahnite len po malom množstve krému na suché miesta.

Ubezpečte sa, že dieťa nosí len príjemné a nedráždivé oblečenie. Pokiaľ má potomok alergickú reakciu, môže byť výsledkom nepríjemná vyrážka. Ak sa však objaví v oblasti plienok, nemusí ísť v skutočnosti o ekzém, ale o zapareniny. Keď vami používané plienky obsahujú farbivo, i to môže spôsobiť problém. Všetky kožné ťažkosti svojho dieťatka konzultujte s vaším pediatrom.

Nepriateľ v plienkach

Zapareniny sú najčastejšie spôsobené podráždením pokožky vlhkosťou zo špinavej plienky. Tieto ťažkosti sa však môžu vyskytnúť aj vtedy, keď nie je detská pokožka po kúpeli riadne vysušená.

V niektorých prípadoch sú prípadnými pôvodcami baktérie alebo kvasinkové infekcie. Na posledné menované sú obzvlášť citlivé deti užívajúce antibiotiká. Väčšina foriem zaparenín nevyžaduje lekárske ošetrenie a na nápravu bude stačiť domáca starostlivosť.