Kožné problémy môže spôsobiť aj prehriatie a následný pot. Novorodenci totiž ešte nemajú plne vyvinutú termoreguláciu, teda sa nedokážu prispôsobiť teplote okolia. Voľte radšej viac tenkých vrstiev než menej hrubých. Potom je totiž oveľa jednoduchšie jednu či dve ubrať, alebo naopak pridať.

Orientačne sa môžete riadiť podľa vlastného vnímania teploty, pričom vaša ratolesť by mala mať vždy o jednu vrstvu odevu viac než vy. Keď chcete vedieť presnejšie, ako to s vaším bábätkom vyzerá, siahnite mu zozadu na krk. Ak je chladný, dieťatku je zima a musíte ho priobliecť. Pokiaľ je, naopak, horúci a spotený, radšej uberte vrstvu.

Oblečenie nielen pre krásu

Aj oblečenie môže spôsobiť kožné ťažkosti. Preto je veľmi dôležité pri jeho výbere dbať nielen na estetickú stránku veci, ale aj na materiál, z ktorého je daný model vyrobený. Ideálom sú nasiakavé textílie, ktoré pokožke vášho zlatíčka umožnia dýchať, tzn. napríklad bavlna alebo priadza. Pre svoje mimoriadne antiseptické vlastnosti, vďaka ktorým tlmí a urýchľuje hojenie zápalov kože, je oceňované aj konopné vlákno. Oblečenie z neho vyrobené má okrem iného i schopnosť pohlcovať UV žiarenie, čo oceníte najmä v letnom období.

Ďalej treba spomenúť ešte odevy vyrobené z bambusového vlákna. Má totiž silné antibakteriálne účinky a veľkú nasiakavosť, čo zaručí, že sa bambusové oblečenie nebude nepríjemne lepiť na spotenú a podráždenú pokožku. Látky s umelými prímesami sú, naopak, úplne nevhodné. Niektorým deťom však môže spôsobiť problémy aj prírodná vlna, ktorá môže vyvolať alergickú reakciu.

Upokojujúce dotyky

Koža je najväčší orgán v ľudskom tele a ako taká je pretkaná radom vnímavých receptorov, ktoré vám umožnia upevniť puto rozvíjajúce sa medzi vami a vaším novorodeniatkom. Pokiaľ by ste sa nechceli obmedziť len na „obyčajné“ maznanie, môžete skúsiť napríklad masáž. Aj tou môžete svojmu zlatíčku vyjadriť vašu lásku a náklonnosť.

Nedávno urobené výskumy jasne potvrdili, že kvalita života dieťaťa závisí tiež od jeho fyzického kontaktu s ostatnými členmi rodiny. Dotyky v jeho organizme spúšťajú tvorbu potrebných hormónov, posilňujú imunitu a pomáhajú bojovať s chorobami. Okrem toho sú deti, ktoré ich rodičia takto maznajú, oveľa pokojnejšie, lepšie spia a menej plačú, čo je iste sen každej čerstvej mamičky. 

 

Foto: Shutterstock