O zuby by sme sa mali poctivo starať každý deň. A dbať na to aj pri deťoch. V kazovosti detských zúbkov totiž patríme k nelichotivej európskej špičke. Ako môžeme túto štatistiku vylepšiť?

Prvý zub nájdete u svojho dieťaťa spravidla okolo 6. mesiaca, pravdepodobne to bude dolný predný hryzák a už vtedy je potrebné začať s pravidelnou hygienou. Posledná stolička sa prerezáva spravidla okolo 30. mesiaca. Tretie narodeniny by malo dieťa oslavovať s kompletnými 20 zubami. 

Aj odborníci zo svojej praxe priznávajú, že bohužiaľ panuje názor, že mliečne zuby i tak vypadnú, a tak sa o ne netreba starať a ani ich ošetrovať. No je to práve naopak. Jednak držia miesto pre trvalé zuby a takisto majú vplyv aj na rast sánky a čeľuste, čo pomáha pri správnej artikulácii a nevznikajú tak problémy s výslovnosťou ako napríklad šušľanie. A v neposlednom rade si treba uvedomiť, že kaz na zube šíri infekciu krvou do celého tela a môže spôsobiť zápal dutín, ale aj vážne zdravotné problémy obličiek a srdca.

Čísla sú alarmujúce

Až tretina slovenských detí ešte nikdy nebola na preventívnej prehliadke u zubára a už deti v 5. triede základnej školy majú v priemere 6-8 zubných kazov na trvalom chrupe, čo je hrozivý údaj. A dôvodom sú tak nesprávne návyky, ako aj nepravidelné návštevy stomatológa, ale aj zlá výživa.

Dieťa by malo na rozdiel od dospelého navštevovať stomatológa častejšie. „Na preventívnu prehliadku by mali deti chodiť každého polroka a to už po prerezaní prvého mliečneho zuba,“ upozorňuje lekárka. Jeden s kľúčových bodov tiež je, aby dieťa do 3 rokov neprišlo do kontaktu s baktériami z úst rodičov a teda nejedlo rovnakou lyžičkou, neumývalo si zuby rovnakou kefkou alebo mu mama nečistila cumeľ vo svojich ústach. Mliečne zuby totiž majú tenšiu sklovinu ako tie trvalé a je oveľa náchylnejšia na poškodenie. Ak sú od začiatku vystavené baktériam od dospelých, proces ich kazenia sa môže urýchliť. Starostlivosť o zuby nepodceňujte. Pretože čím dlhšie ostanú v ústach dieťaťa, tým sa znižuje riziko, že bude nutné riešiť nesprávne postavenie trvalých zubov fixným či vyberateľným zubným strojčekom. Strojček síce môže vzhľad a funkčnosť zubov dieťaťa napraviť, no s kazmi je nutné si poradiť vŕtaním a plombovaním. 

Správna strava je základ vo všetkom

Rodičia by nemali podceňovať ani negatívny vplyv stravy na celkové zdravie a stav zubov svojich detí. Veľký problém dnešnej doby je nadmerná konzumácia cukru v rôznej podobe či už formou sladených vôd a džúsov alebo ako sladkostí či cukríkov a lízaniek. Cukry sa rýchlo prilepia na zubnú sklovinu a rozkladajú sa na agresívne kyseliny a tieto miesta sú vstupnou bránou pre baktérie, ktoré potom napáchajú poľahky veľké škody. Pre zubnú hygienu detí sú vhodné špeciálne zubné pasty s obsahom aminfluoridov, ktoré zložením vyhovujú potrebám detského chrupu. Ak ich dieťa používa pravidelne, kazovosť zubov klesne až o 80 %.