Detský chrup si žiada starostlivosť už od chvíle, kedy sa objaví prvý zub. Ak si teda si myslíte, že trojročné dieťatko ešte nepotrebuje zubnú kefku, ste na veľkom omyle. Správna starostlivosť o mliečne zúbky je kľúčová pre udržanie zdravých zúbkov a takisto nevyhnutnosťou už v ranom veku. 

Zubný kaz

Zubný kaz spôsobuje infekcia. Tá začína tým, že sa premnožia baktérie v ústach. Tie spracúvajú cukry z bežnej stravy a nápojov a následne produkujú kyselinu, ktorá začne narúšať zubnú sklovinu. Tá sa začne rozkladať a takto vznikne zubný kaz. 

Dieťa by si preto malo umyť zúbky po každom jedle. Ak to nejde vždy, tak minimum je dvakrát za deň. Dokonca aj detská fľaša, ktorá pomáha batoľatám zaspať vie spôsobiť, že cukry z nápoja uľpejú na zúbkoch a zvyšuje sa tým riziko zubného kazu. Aj preto v žiadnom prípade nenechajte dieťa zaspať s takouto fľašou v ústach. Sladké je aj materské mlieko a teda je v tomto smere rovnako nebezpečné. Keď sa vám podarí dieťa odnaučiť zaspávať s fľašou, tak dbajte aj nato, aby nemalo pravidelný prístup k hrnčeku so sladkou vodou.  Tú mu dávajte maximálne po jedle. 

Nejde o množstvo, ale o porcie

Pre vznik kazu je smerodajné nie len množstvo prijatého cukru, ale aj počet jeho porcií. Čím častejšie je totiž v ústach, tým horšie je to pre zúbky vašej malej ratolesti a to isté platí aj pre tie vaše. Je preto lepšie prijať ho viac naraz a ihneď po jeho požití vypláchnuť deťom ústa vodou a neskôr aj vyčistiť zuby.