Škola a deti - to je nekonečný príbeh. Máloktoré dieťa (najmä) po čase nájde na školu pekné slovo. Deti rady využívajú výhovorky, sťažnosti alebo svoje iné detské “zbrane”, aby do nej nešli. Niektoré veci však v súvislosti so školou môže byť aj vážne. Prečítajte si teda o tých, ktoré by ste určite nemali ignorovať.

“Prečo musím chodiť do školy?”

Azda najčastejšia otázka spojená so sťažnosťou vašej ratolesti. Prezrádza, že dieťa je preťažené alebo vystresované niečím, čo sa deje v škole. Pamätajte, že pre deti a tínedžerov môže byť ťažké vidieť hodnotu v robení niečoho, čo po rokoch prinesie hmatateľné odmeny.

Ako reagovať? Opýtajte sa svojho dieťaťa, či má nejaké problémy v škole. Ak sa ukáže, že má v škole problémy, nájdite spôsoby, ako ich vyriešiť.

“Škola je ťažká”

Táto sťažnosť môže pochádzať od dieťaťa, ktorému chýbajú niektoré zručnosti na vykonávanie školských činností. Dokonca to môže byť včasný varovný signál poruchy učenia. Samozrejme nemusí to byť pravidlom, preto dieťa treba pozorovať. Často existuje len jedna alebo dve frustrácie, ktoré vedú k tomu, že vaše dieťa má pocit, že „škola je ťažká“.

Ako reagovať? Opýtajte sa svojho dieťaťa, čo je pre neho v škole ťažké. Môžete zistiť, že vaše dieťa má problémy v jednom predmete alebo pri jednej úlohe. Zaujímajte sa, aby ste zistili, či mu môžete pomôcť nájsť spôsob, ako uľahčiť učenie alebo či by ste sa mali obrátiť na učiteľa svojho dieťaťa.

“Neznášam domáce úlohy!”

Zatiaľ čo domáca úloha je zriedka zábavná, za touto sťažnosťou môže byť niekoľko dôvodov. Čím častejšie to od dieťaťa počujete, tým je pravdepodobnejšie, že budete chcieť zistiť, čo sa deje.

Ako reagovať? To závisí hlavne od príčiny, ktorá je za tým. Pomôcť môže aj to, ak budete robiť domáce úlohy v rovnakom čase. No namiesto toho, aby ste ich spravili za dieťa, mu skúste ponúknuť návod, ako na to. Pravidelne kontroluje rutinu domácich úloh, aby ste zistili, či dieťa dokáže zvládať domáce úlohy po čase aj samé.