Chystáte sa s vaším synom alebo dcérou na zápis do prvej triedy a hrozíte sa toho, že si ani v školskej lavici neprestane obhrýzať nechty, špárať sa v nose a žmoliť si ucho? Potom s tým rýchlo niečo urobte. Ako na to ísť? A aké zlozvyky trápia deti najčastejšie?

Cmúľanie palca

Obyčajne si to všimnete v prvom roku života a samovoľne zvyčajne zmizne do konca štvrtého. Týmto zlozvykom trpí asi polovica trojročných detí. Prečo si ich cucajú? Pretože sa nudia alebo sú nervózne, alebo sa prštekom upokojujú pri zaspávaní. Snažte sa dieťaťu vysvetliť, že to fakt nie je pekné, a že veľké deti už toto nerobia a tento zlozvyk treba prenechať radšej nejakému bábätku. Pri odvykaní ponúknite malú odmenu.

Hryzenie nechtov

Nechty si s obľubou obhrýza asi tretina detí. Začínajú s tým na začiatku školského obdobia a môže to pretrvávať až do puberty. Až 60 percent detí trpí týmto zlozvykom – neskoršie výskyt klesá na 10 – 20 percent. Podobne ako pri cucaní palca, i keď zbavovanie tohto zlozvyku ide naozaj len veľmi ťažko. Množstvo dospelých by o tom mohlo rozprávať. Nie vždy pomôžu korením posypané nechty, namáčanie prstov do feferónok, paprikÿ a podobne. Túžba odhryznúť si vlastný necht je jednoducho silnejšia! Ale o nápravu sa usilujte, dohovárajte stále dokola, vyskúšajte systém náhradného hryzenia – namiesto nechtov ponúknite niečo iné. Dievčatkám napríklad vlastnú manikúru alebo detský lak na nechty.

Tiky

Patria do špeciálnej kategórie. Podľa psychológov na ne nereagujte, nekomentujte ich a dieťa niekedy len upokojte dotykom. Veľmi zložito odstrániteľný zlozvyk najmä preto, že ide o krátkodobé šklbnutie, o ktorom dieťa ani nevie. Tiky často samovoľne miznú. Patrí sem napríklad mrkanie, hryzenie, oblizovanie pier, trasenie rukami a pod. Výskyt trvá väčšinou jeden rok a potom zmizne.

[[adsense_here]]

Škrípanie zubov

Bohužiaľ, o tomto zlozvyku postihnutí ani nevedia, väčšinou zubami škrípu v noci v spánku. Zatínanie zubov však nie je normálne a, navyše, zubom škodí, takže riešte tento zlozvyk! Väčšinou ním trpia deti netrpezlivé, ctižiadostivé a niečím sa zožierajúce. Stres však nie je jedinou príčinou, môže ňou byť i zlý zhryz – takže rýchlo k lekárovi. Učte dieťa, aby si uvoľňovalo čeľusť. Existujú i chrániče na zuby a podobne.