Minimalizujte odlúčenie

V tomto období je dôležité odlúčenie ako aj jeho trvanie v čo najväčšej možnej miere eliminovať. Ak to situácia dovoľuje, vždy keď cítite, že má dieťa obavy alebo strach, zoberte ho so sebou. Týmto spôsobom prekonáte obdobie strachu z odlúčenia rýchlejšie a efektívnejšie.

Nechávajte ho len s blízkymi

Ak nemáte možnosť byť s dieťatkom čo najviac, nechávajte ho čo najčastejšie s ľuďmi, ktorých pozná, teda s otcom, starými rodičmi alebo blízkymi kamarátkami. Rozhodne ho nezverujte vašej hoci dobrej kamarátke, ktorú dieťa vidí prvýkrát. Naopak, s blízkymi ľuďmi sa bude cítiť bezpečnejšie a strach z odlúčenia ľahšie prekoná.

Rozlúčte sa 

Ak dieťa musí strážiť niekto iný, je dôležité ho ubezpečiť, že sa vrátite. Vytvorte si rituál, počas ktorého sa s dieťatkom láskyplne, ale dôrazne rozlúčite. Pobozkajte a objímte ho a povedzte mu kam idete a kedy sa vrátite. Neriešte to, že vám ešte nerozumie. Lúčenie však nepredlžujte. Ak to urobíte bez veľkých emócií, ukážete mu, že odchod nie je žiadny veľký problém a že sa zasa čoskoro vrátite. 

Pre dieťatko, ktoré prežíva obdobie separačnej úzkosti je blízkosť jeho mamičky ako tajný splnený sen, no nie vždy je možný. Napriek tomu, sa každú situáciu snažte prispôsobiť tak, aby ste boli od dieťaťa odlúčená čo najkratší čas a zakaždým ho uistite, že sa k nemu vrátite.

Foto: Shutterstock