Gestačný diabetes alebo tehotenská cukrovka nie je len krátkodobou nepríjemnosťou v období gravidity, ale môže zanechať dlhodobé následky vám i vášmu dieťatku. Disciplína a zdravá diéta pod dohľadom odborníka sú účinným liekom pre vás aj bábätko.

Obdobie tehotnosti je pre každú z nás nezabudnuteľný čas, keď sa začína celoživotný vzťah s naším dieťatkom. Môže však byť poznačený aj nepríjemnosťami a zdravotnými komplikáciami, ktorým sa nie vždy vieme vyhnúť. Počas tehotenstva náš organizmus zažíva poriadny nápor a za určitých okolností môže zlyhávať v spravovaní vysokých hladín cukru – glukózy v krvi. Ak sa s týmto stavom nič nerobí, môže to spôsobiť trvalé problémy pre maminku i dieťatko, v extrémnych prípadoch i tragické. Zdravá vyvážená životospráva pod dohľadom odborníka je najlepšou liečbou.

Prípady stúpajú

Keď jeme, pankreas uvoľňuje inzulín – hormón, ktorý pomáha presunúť cukor, nazývaný glukóza, z našej krvi do buniek, ktoré ho používajú na tvorbu energie. Počas tehotenstva placenta vytvára hormóny, ktoré spôsobujú hromadenie glukózy v krvi. Náš pankreas zvyčajne dokáže vyslať dostatok inzulínu, aby to zvládol. Ak si však telo budúcej mamičky nedokáže vyrobiť dostatok inzulínu alebo prestane používať inzulín tak, ako by malo, hladina cukru v krvi sa zvýši. Na svete je gestačný diabetes. Nejde pritom vôbec o raritné ochorenie. Odborníci v Európe aj Amerike dlhodobo uvádzajú výskyt tehotenskej cukrovky medzi 2 a 10 percentami. Najnovšie štúdie z Británie aj Austrálie však zhodne prišli až k číslu 16 percent – to znamená, že diabetom trpí každá šiesta tehotná žena.

Príčiny tohto ochorenia vyplývajú z genetiky aj nášho životného štýlu. Mali by ste sa mať na pozore, ak máte v rodine históriu cukrovky, alebo ak máte syndróm polycystických vaječníkov či iné ochorenie spojené s problémami s inzulínom. Väčšie riziko majú budúce rodičky s vysokým krvným tlakom, cholesterolom, srdcovými chorobami či inými zdravotnými komplikáciami. Riziko tehotenského diabetu mierne stúpa s vekom, významným faktorom je obezita. Nie je to však pravidlo. „Máme mladé pacientky s dobrou životosprávou, ktoré majú diabetes pri každom tehotenstve,“ hovorí gynekologička Nataša Kóňová.