Popôrodné obdobie v živote matky býva často spájané so stresom z novej situácie a mamičky sa niekedy ani „nestihnú najesť“, ako píšete. Aj tu však platí, že na seba nesmieme zabúdať, a postarať sa najprv o seba, aby sme sa vedeli aj spokojnejšie postarať o potreby dieťaťa. Preto, aj keď je to niekedy ťažké, si určite nájdite chvíle pre seba, kedy by ste sa mohli v pokoji najesť. Poradí vám výživová poradkyňa Miroslava Kováčová.

V strave sa spravidla nevyžadujú nijaké drastické zmeny a dlhé zoznamy vylúčených potravín.Pre vás a vaše dieťatko je však potrebný správny energetický príjem. To však neznamená, že pridáte do svojho jedálneho lístka viac sladkostí. Základom je vyvážená a pestrá strava, čo značí stravovať sa zdravo. Táto veta platí pre všetkých, pre dojčiace matky zvlášť. V tomto období lekári odporúčajú zvýšiť príjem bielkovín a sacharidov, kalorický príjem by nemal byť nižší ako 2000 kcal. Ideálne je držať sa medzi 2700 – 2900 kcal, samozrejme však s ohľadom na hmotnosť, výšku a vašu fyzickú aktivitu.

Len zdravé tuky

Príjem tukov meniť nemusíte, ale nezabúdajte, že sú podstatné pre spracovanie vitamínov A, D, E a K, ktoré sú rozpustné práve a iba v tukoch. Určite sa zamerajte na príjem polynenasýtených (omega-3 a omega-6) mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú najviac v rybách, preto si napríklad takého lososa, sardinky, sleďa či pstruha doprajte aj dvakrát týždenne. Konzumujte aj za studena lisované rastlinné oleje. A samozrejme, v strave je nevyhnutný príjem vita- mínov (vitamíny A, D a B), minerálov (kalcia, magnézia, fosforu, železa) a stopových prvkov (zinku, selénu, jódu). Potraviny striedajte a majte zastúpené ovocie, zeleninu, obilniny, vlákninu, mäso aj mliečne výrobky.