Sme za polovicou prázdnin a to znamená len jediné. Prázdniny sa chýlia ku koncu a je dosť možné, že vám už doma behá budúci predškolák či dokonca už školák. S týmto novým školským statusom je však dobré vedieť, koľko by toho vaše dieťa malo podľa veku zjesť. Deti najmä v predškolskom a školskom veku rastú rýchlo, preto nič nezanedbajte.

Strava predškoláka

"V predškolskom veku deti intenzívne rastú. Deti, ktoré nastupujú do škôlky alebo v nej pokračujú preto potrebujú predovšetkým dostatok mlieka a mliečnych výrobkov. Zamerať by ste sa mali najmä na tie, ktoré obsahujú vápnik, kvalitné bielkoviny a tuky. Jedlo predškoláka by malo byť rozdelené do 5–6 denných dávok (3 väčšie jedlá a 2–3 menšie desiate)," vysvetľuje nutričná terapeutka Poradenského centra Výživa dětí, Hana Knížková, DIS.

Strava školáka

A ako je to u starších detí, teda u školákov? "Deti vo veku 7 až 12 rokov by mali jesť štyri či päťkrát denne. Desiata však nemá byť časom na maškrtenie, mala by byť tiež zdrojom živín. Zamerajte sa na nutrične vyvážená potraviny a ovocie a zeleninu, " radí nutričná poradkyňa. U školákov, ale aj predškolákov sa takisto často stáva, že sú natoľko zaneprázdnení, že počas dňa zabúdajú jesť. Mali by ste preto na pravidelnosť stravy dbať vy, rodičia. Naopak, deťom rozhodne stravu neobmedzujte.