Stresu sa nanešťastie nevedia vyhnúť ani tehotné ženy. Najskôr zhon a stres v práci, obavy, či je s bábätkom v brušku všetko v poriadku, alebo nezhody s partnerom častokrát spôsobované pod vplyvom búriacich sa hormónov. Aké dôsledky môže mať stres v tehotenstve nielen na matku, ale aj dieťa? Hrozia nejaké komplikácie? Odpovedajú odborníci.

Aj keby ste sa maximálne snažili, bábätko v brušku nedokážete pred stresom úplne ochrániť. Do vášho tela, ktorého je ono súčasťou sa totiž vylučujú hormóny - v neposlednom rade aj takzvaný “stresový” hormón kortizol, ktorý ovplyvňuje nielen vás, ale aj dieťa. Vedci z University of Zürrich a lekári z München Inštitútu Maxa Planca sa zamerali na štúdium vplyvu psychického stresu u tehotných žien a výsledky boli prekvapujúce. Ako teda vplýva stres na nenarodené dieťa?

Ak je matka v strese, dieťa rastie rýchlejšie

“Ak je matka vystavená dlhodobému stresu, hladina CRH v plodovej vode sa zvyšuje. Vyššia koncentrácia stresového hormónu tak zrýchľuje vývoj nenarodeného bábätka,“ upozorňuje spoluautorka štúdie Pearl La Marca-Ghaemmaghami. CRH je totiž faktor, ktorý podporuje zvýšenie hladiny stresového hormónu - kortizolu - v krvi a tak pri permanentnom strese stúpa aj jeho koncentrácia.

Na jednej strane sa môže zdať, že rýchlejší rast dieťaťa môže najmä pri predčasne narodených deťoch predstavovať výhodu. No na druhej strane, vysoké dávky stresového hormónu môžu spôsobiť nedostatočnú funkčnosť orgánov, alebo ich narušený vývoj. Okrem toho existuje tiež predpoklad, že ak matka zažíva v tehotenstve priveľa stresu, dieťa môže trpieť kardivaskulárnymi ochoreniami alebo ADHD.

Stres matky môže spôsobiť predčasný pôrod

Je vedecky dokázané, že ženy, ktoré prežívajú v období gravidity dlhodobé pocity úzkosti a stresu, majú vyššie riziko spontánneho potratu či predčasného pôrodu. “Stres, ktorý matka prežíva počas tehotenstva spôsobuje rôzne biochemické, hormonálne a genetické zmeny. Vplyvom nich môže dôjsť aj k predčasnému pôrodu a novorodenci môžu trpieť nízkou pôrodnou váhou,” varuje odborníčka. Príčinami permantného stresu v tehotenstve môžu byť napríklad negatívny prístup k tehotenstvu, zlá sociálno-ekonomická situácia, nechcené tehotenstvo, problémy s partnerom a mnohé ďalšie faktory, ktoré v konečnom dôsledku môžu mať veľmi negatívny vplyv aj na nenarodené dieťa.