Na Slovensku podľa štatistckých údajov z roku 2017 na každých 100 sobášov pripadá 31 rozvodov. To znamená, že približne každé tretie manželstvo u nás končí rozvodom. Nie je vôbec prekvapujúce, že deti po rozvode väčšinou prisúdia matke. No už čoraz viac sa do povedomia dostáva takzvaná striedavá výchova o deti. Aké má pre a proti pre rodičov, ale najmä deti?

Striedavá starostlivosť o deti má mnoho zástanocov, ale aj odporcov, či už z osobnej alebo verejnej strany. My sme sa pozreli na to, ako ju vnímajú najviac zúčastnené strany - a to rozvedení rodičia a ich deti.

Ako to vnímajú rodičia?

Keďže dieťa pri rozvode zväčša prisúdia vždy matke, väčšie výhody predstavuje pre otcov, pre ktorých je to v podstate jediná varianta, vďaka ktorej môžu svoje deti vidieť aspoň raz za mesiac. Ak teda oteckovia majú skutočne záujem sa o deti starať, striedavá výchova je pre nich výhodná. Môžu mať na deti vplyv, tráviť s nimi čas, a tak aj svojou časťou prispievať k ich výchove. Jedinou nevýhodou pre otcov môže byť finančná stránka veci, pretože pri striedavej starostlivosti o dieťa, za neho väčšinou utratia viac, ako keby platili klasické alimenty.

Čo sa týka matiek, tie naopak, zo striedavej výchovy po finančnej stránke profitujú. Okrem toho, že minimálne jeden týždeň, alebo každý druhý víkend z mesiaca sa nemusia finančne ani inak starať o svoje ratolesti, predstavuje značnú výhodu. Nevýhoda striedavej starostlivosti pre matku je zrejme čas bez detí, ktorý väčšina matiek neznáša práve najlepšie.

Komunikácia je základ

Nevyhnutnou podmienkou pri striedavej výchove o dieťa je komunikácia medzi rodičmi. Ak tá nefunguje, striedavá starostlivosť nebude fungovať. Je preto dôležité komunikovať aj o malých zmenách, ktoré môžu nastať a hlavne nájsť kompromis.