Krásny a milý úsmev - to sú otvorené dvere takmer kamkoľvek. Predtým ťažkopádny snímací aparát podobný skôr zubnej náhrade prešiel za posledných pár rokov neuveriteľnými zmenami. Dnešné aparátiky môžu byť šperkom v ústach vašej dcéry alebo syna. Pokojne ich totiž zdobia flitre, obrázky alebo svetielkujú v tme.

Niet čas, nie sú rovné zuby

Rodičia dnes chcú za čo najkratšiu dobu maximálny a trvalý výsledok. A tak má väčšina detí fixné aparáty, hoci by sa im často mohli vyhnúť dlhodobejším použitím snímacích strojčekov. Trendom je nemusieť sa veľmi starať, pretože na to nie je čas. Ortodoncia môže mať rôzny typ liečby, ale závisí to od spolupráce rodičov. A tí sa nemôžu príliš zaoberať tým, aby dieťa strážili, riešili, či má v ústach nasadený strojček a či si vyčistilo zuby. 

Veľké úsilie, ktoré by bolo potrebné vynaložiť na pomoc k rovným zubom,
v kombinácii s faktom, že sa v podstate rozpadla prevencia, tak pekným zubom našich detí príliš nenahráva. Rodičia sa musia starať sami a starostlivo vyberať pracovisko, ale veľmi často sú radi, že vôbec niekoho nájdu v dosahu. 

Ortodontistov je málo, napríklad Bratislava je pokrytá dobre, ale niektoré regióny nemajú dostatok špecialistov pracoviska. A vzhľadom k faktu, že takmer každé dieťa potrebuje vyrovnať postavenie hornej a dolnej čeľuste alebo inú dentálnu chybu, je isté, že by sme mali spomaliť a nad chrupom potomkov sa zamyslieť.

Kto je čas na ortodonciu?

Samozrejmosťou by malo byť navštíviť stomatológa s deťmi každého pol roka. Prvé príznaky problému by mal zachytiť každý zubár, avšak prekvapivo sú v odhaľovaní problémov so zúbkami na prvých priečkach aj iní odborníci, najmä logopédi.

„K logopédom sa dieťa dostáva v 4–6 rokoch s nejakou chybou reči. Tí pri komunikácii často zachytia medzičeľustné chyby, ktoré môžu ovplyvniť aj reč. Nepriamo tak zistia, že problém je tiež v zuboch či čeľustiach,“ vysvetľuje odborníčka. „Predtým bola logopédia so stomatológiou previazanejšia, ale aj tak majú logopédi v tejto oblasti neodmysliteľnú úlohu.“

Čo nás čaká? 

Naše dieťa v ordinácii ortodontického špecialistu čaká pri návšteve odborné posúdenie, otlačky, prípadne rentgen, zachytenie možných chýb a ich následné riešenie. Kľúčová je jedna vec: Čím skôr sa k odborníkovi dieťa dostane, tým majú rodičia väčšiu istotu správneho načasovania začiatku liečby. Nečakajte teda na trvalé zuby s myšlienkou, že skôr „to aj tak nemá cenu“.

„Niekedy môžeme nechať dieťa len sledovať, chybu treba strážiť raz za rok a niektoré chyby sa môžu aj spontánne upraviť. U mliečnych zubov sa neriešia chyby jednotlivých zubov, len sa ovplyvňuje vzájomné postavenie čeľustí. Neskôr sa pri zmiešanom chrupe už riešia i dentálne chyby,“ hovorí odborníčka.

„Stačí totiž napríklad, že jeden alebo skupina zubov začnú rásť v opačnom postavení, a postupne tiež môže dôjsť k vývoju ťažkej chyby. Tieto chyby ovplyvňujú aj vzhľad tváre v neskoršom veku dieťaťa. Pritom by bolo stačilo, aby chyba bola zachytená včas.“