Aj keď sa zdajú posledné dni (i týždne) pred pôrodom nekonečne dlhé, predsa len utečú a vás bude čakať finálna úloha: priviesť bábätko na svet. Pokiaľ máte obavy, ako to bude prebiehať a ako to zvládnete, čítajte ďalej. Určite to zvládnete!

Motorom pôrodu je vaša hlava

Chcete rýchly a pohodový pôrod? Objednať ho, bohužiaľ, nemožno, ale rezervácia je možná. Stačí totiž, keď budete dostatočne informovaná o tom, čo sa pri pôrode deje, a najmä potom, keď v jeho priebehu budete pokojná. Pokoj je totiž podľa pôrodníkov pri pôrode zásadný. „Možno najväčším nepriateľom úspešného a pokojného priebehu pôrodu je stresový hormón adrenalín,“ vysvetľuje gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský. „Na jednej strane potláča intenzitu kontrakcií, na druhej strane však zvyšuje vnímanie bolestivých podnetov. Preto by mala rodička prísť k pôrodu čo najviac pokojná a vyrovnaná.“

Ako to urobiť? Nestresujte sa zbytočnými obavami, hodinami, bolesťou ani starosťami, či si počínate správne, na to máte k dispozícii pôrodnícky personál. Skúste brať situáciu tak, ako príde, obráťte svoju pozornosť k svojmu dieťatku a opakujte si jediné: My to zvládneme!

Fáza č. 1: Ako spoznám, že rodím?

Keď vás schytí strach z toho, že svoj pôrod „zaspíte“, poďakujte sa svojmu telu, že vás na deň P dokonale pripravuje. V rebríčku predpôrodných obáv totiž práve táto drží prím a odborníci tvrdia, že ide o celkom prirodzený jav, kedy ide telu o jediné: vyburcovať mamičku k ostražitosti a k dokončeniu potrebných príprav.

Že sa pôrod skutočne blíži, vám v skutočnosti vaše telo oznámi určitými signálmi s dostatočným predstihom až niekoľko dní. Pokiaľ ho teda budete vnímať, nemôžete nič podceniť. Azda jedinou chybou, ktorú by ste teraz mohli urobiť, by bolo čakať len na jeden konkrétny signál (napríklad na prasknutie plodovej vody), ktorý nemusí prísť, pretože každé tehotenstvo i pôrod je jednoducho originál.

„Každý pôrod je neopakovateľný a svojím spôsobom unikátny a môže sa začať niekoľkými spôsobmi,“ potvrdzuje doktor Roman Chmel. „Jednotlivé známky začiatku pôrodu sú síce odlišné, ale pritom také jednoduché, že ich nemôžete nezaregistrovať.“ Typickou známkou blížiaceho sa pôrodu je odchod takzvanej hlienovej zátky, ktorý sa prejavuje hlienovitým zakrvaveným výtokom. Až ho zaregistrujete, neľakajte sa, k odchodu do pôrodnice je totiž ešte čas. „Tento moment signalizuje otváranie hrdla maternice v dôsledku tlaku hlavičky plodu na dolnú časť maternice. Maternicové sťahy sa obvykle objavujú až po niekoľkých dňoch od odchodu hlienovej zátky, a preto je tento moment veľmi dôležitý pre naplánovanie posledných vecí, ktoré chcete v priebehu tých niekoľkých dní pred pôrodom ešte stihnúť,“ upresňuje doktor Chmel.

Až TO naozaj príde, stane sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedna z dvoch neprehliadnuteľných situácií: buď vám odtečie plodová voda (pokiaľ je číra až ružovkastá, stačí sa dostaviť do pôrodnice do dvoch hodín; ak je však tekutina zakalená či zelenkastá, prípadne máte streptokokový nález v pošve, odíďte ihneď!), alebo zaregistrujete pravidelné maternicové kontrakcie.

„Jasnou známkou začínajúceho pôrodu sú silnejúce a stále častejšie kontrakcie, ktoré sú spojené s bolesťou. Kontrakcie na začiatku pôrodu sú vždy pravidelné. Niekedy sa intenzita maternicových sťahov nezvyšuje postupne, ale ihneď od nástupu sú kontrakcie veľmi silné a pravidelné, pričom predzvesťou začiatku pôrodu boli niekoľkohodinové slabé bolesti v krížovej oblasti chrbtice. Pôrod sa môže začínať aj odtokom plodovej vody po prasknutí plodových obalov, pravdaže tiež kombináciou všetkých uvedených možností,“ uvádza doktor Chmel. K príjmu do pôrodnice by ste sa mali vybrať vtedy, ak sú intervaly medzi kontrakciami sedem minút a dĺžka každej z nich je približne 30 až 60 sekúnd.

Že ide o pôrodné sťahy vám napovie aj ich charakteristika: donúti vás meniť rytmus dychu a venovať im plnú pozornosť. K ceste do pôrodnice vás však môžu donútiť aj iné situácie, sú nimi krvácanie z rodidiel jasnou krvou či slabšie pociťovanie pohybov plodu. V týchto prípadoch by vás mal skontrolovať lekár. A kedy sa, naopak, netreba ponáhľať? Práve pri odchode hlienovej zátky, pri špinení či miernom zakrvácaní, a ďalej pri nepravidelných kontrakciách.

Fáza č. 2: Príjem v pôrodnici

Počítajte s tým, že sa vás pri príjme budú pýtať na zdanlivé zbytočnosti a aj napriek silným kontrakciám a zahmlenému vedomiu budete musieť aktívne spolupracovať. Na príjem si nezabudnite vziať všetky potrebné dokumenty: tehotenský preukaz, občiansky preukaz a kartičku poisťovne, sobášny list (ak ste vydatá), ak ste slobodná, budete potrebovať svoj rodný list, prípadne doklad o určení otcovstva (ten vám vystaví matrika v mieste vášho bydliska za prítomnosti oboch budúcich rodičov) a vyplnený dotazník o mene dieťaťa.