Takzvaný štvrtý trimester alebo obdobie, kedy sa práve narodené bábätko adaptuje na život mimo bruška, zdanlivo pôsobí, akoby sa nič nedialo. Spánok strieda kŕmenie a zase spánok. Stále dokola. Váš drobček pritom naberá sily, aby to čoskoro poriadne „rozbalil“. Tieto veci by ste o tomto období mali vedieť.

Doprajte telu slobodu

Bábätká a ich pokožka milujú voľnosť. Obliekajte dieťa tak, aby sa neprehrievalo, čo najčastejšie ho vybaľte z plienok a nechajte jeho pokožku dýchať. Ešte nie je dotvorená termoregulácia, navyše adaptácia na život mimo maternicu chce čas. Predídete množstvu pupienkov a vyrážok. 

Spánok

V prvom mesiaci by malo vaše dieťatko prespať 16 – 20 hodín denne. Budí sa len na kŕmenie a hore by nemalo byť dve hodiny v kuse. Nerozlišuje zatiaľ deň a noc (to príde až okolo druhého mesiaca veku). Pre jeho pokojný spánok udržujte teplotu v miestnosti okolo 22 stupňov vo dne (18 v noci) a doprajte mu šum ako v maternici (hudbu, prírodné zvuky, hluk...). 

Pohlavné orgány

Vplyvom materských hormónov bývajú zväčšené a podráždené, tak isto prsné bradavky u oboch pohlaví (častá je sekrécia pripomínajúca mlieko). V priebehu niekoľkých dní všetko odznie. Preto nemajte v tomto smere žiadne zbytočné obavy.