Stretli ste sa vy alebo vaše deti s bradavicami len u bosoriek s veľkým nosom v rozprávke? To máte veľké šťastie a nepatríte ku každému desiatemu, kto zažil úpornú liečbu kožných výrastkov s rovnakým menom. V lete majú žatvu, preto sa im snažte vyhnúť.

Deti patria k najohrozenejším skupinám pre nákazu bradavicami, preto si možno pamätáte, ako ste sama stáli zapretá o futrá dverí u kožného lekára, ktorý už čakal s tekutým dusíkom na „vypálenie“ v ruke. Hoci sa dnes na odstránenie používajú i sofistikovanejšie metódy, bradavice ostávajú nepríjemným problémom, ktorý vyžaduje lekársky zákrok.

Infekčné výrastky

„Bradavice sú zrohovatené výrastky na koži s nepravidelným drsným povrchom,“ popisuje MUDr. Helena Reisingerová z kliniky estetickej medicíny Mediestetik. „Vznikajú buď samostatne alebo v skupinách najčastejšie na rukách, dlaniach, chodidlách, lakťoch, objaviť sa však môžu i na tvári.“ Bradavice sú spôsobené papilomavírusmi a, bohužiaľ, sú infekčné, a to veľmi ľahko. Občas stačí malé poranenie na koži a dotyk s nakazeným a z návštevy bazéna si vaše dieťa odnesie nepríjemnú pamiatku.

Kto a kedy sa s nimi stretne

O tom, či sa nakazíte bradavicami, rozhoduje do veľkej miery vaša imunita. Aj preto sú deti najohrozenejšie, ich imunitný systém sa totiž vyvíja a máva výkyvy. MUDr. Reisingerová uvádza ďalšie skupiny potenciálnych pacientov kožnej ambulancie.

„Zníženú imunitu majú i alergici alebo ľudia po dlhšej chorobe. Rizikové sú predovšetkým bazény, sprchy a podobne. Zvlášť v lete, keďže bradaviciam sa darí v teplom a vlhkom prostredí.“ K bradaviciam teda môžete ľahko prísť práve teraz v lete. A nečíhajú len v bazénoch. Pozor dajte i na verejné sprchy na kúpaliskách, wellness centrá či posilňovne. Všade tam, kde sa chodí naboso, sa môžete stretnúť týmto s nepríjemným vírusom.

Je to bradavica?

Bezpečne to pozná odborník, teda kožný lekár. Na rukách sa spravidla vytvárajú ako hrčkovité útvary a postupne sa zväčšujú. Keď sa dostanú až na povrch kože, zrohovatejú. Obľúbené miesto pre bradavice je chodidlo nôh, kde však majú vplyvom telesnej hmotnosti a hrubšej kože iný vzhľad a sú teda ploché. Bradavice si môžete pomýliť i s moluskami.

Tie sú spôsobené iným vírusom a majú pravidelný polguľovitý tvar s preliačeným prostriedkom. Na rozdiel od bradavíc obvykle veľmi svrbia. Každopádne by ste však s dieťaťom mali radšej navštíviť lekára – vždy lepšie na začiatku, kedy sú útvary malé a dieťa nijako neobťažujú. Aj liečba potom bude kratšia a menej nepríjemná.